V ulici mezi starou a novou budovou Národního divadla došlo k explozi. "Měli jsme výbuch plynu, je evakuace celého baráku," řekl serveru IHNED.cz zaměstnanec FAMU, která sídlí na adrese Divadelní 5.

Budova patří státnímu podniku Řízení letového provozu, který ji pronajímá jiným firmám. Největším pronajímatelem je Galerie Zdeněk Sklenář. Její zaměstnanci ani majitel se nyní k celé události nechtěli vyjadřovat.

Zraněno bylo 43 lidí,  230 pak evakuováno, mimo jiné z budov Národního divadla, Akademie věd ČR či fakulty sociálních věd a filmové fakulty. Domy v okolí mají rozbitá okna.

„Všechny lidi jsme evakuovali. Máme několik zraněných, odhadem asi deset lidí. Všichni ale odešli z budovy po svých. Nyní řešíme, co se bude dít dál. Evakuovali jsme řádově 400 lidí. V budově ale zůstaly jejich věci, peněženky, telefony, takže se řeší, co teď. Jsou popraskané zdi, popadané skříně a podobně,“  popsal IHNED.cz děkan FSV UK Jakub Končelík. Lidé na místě nejprve zaznamenali prudké zabouchnutí oken, pak se budovy otřásly.

"Seděl jsem v tu chvíli ve škole, vychazeli z ní zakrvavení lidé. Měli jsme výuku v rohové místnosti směrem k Hradu a i tak to byla šílená prda," popsal reportér IHNED.cz Lukáš Růžička.

Záchranáři poslali do terénu kromě sanitek i specializovaná vozidla, v nichž lze najednou ošetřit více pacientů. Zranění tak míří i do speciálního kamionu Golem.

Ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz na tiskové konferenci řekl, že záchranáři převezli do nemocnic zhruba 30 zraněných, další byli ošetřeni na místě. Řada z nich se poranila o rozbitá skla. Mezi zraněnými je podle Schwarze šest cizinců, především z Kazachstánu, Portugalska, Německa a Slovenska. Jeden muž narozený v roce 1948 má těžká zranění, mladší žena má od výbuchu poškozené ucho.

"První přijatý pacient měl středně těžké zranění, šlo o poranění pánve, břicha a zlomeninu dolní končetiny. Nemocnice je v pohotovosti. Lehčí zranění budou vozit do jiných nemocnic, Vojenská nemocnice Střešovice a Motol jsou připraveny pro těžší zranění," řekla Pavlína Daňková, mluvčí motolské fakultní nemocnice.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody není nikdo pohřešován, hasiči ale dál prohledávají sutiny. Hasiči odhadují, že prohledávání sutin může trvat zhruba 48 hodin.

Policisté kvůli výbuchu uzavřeli okolí Smetanova nábřeží, hrozila další exploze. "Policie říká, že stále utíká plyn, vyklízí i nábřeží. Nad námi létá vrtulník. Výuka do konce týdne zrušena," psal z místa novinář Miloš Čermák, který učí mladé žurnalisty.
Policisté uzavřeli i Národní třídu a přilehlé ulice, zastavily se tramvaje, do oblasti nesměli chodci. "Rozbilo nám to nějaká okna na Nové scéně i na historické budově. Nyní monitorujeme, co ještě dalšího. Odpojili jsme plyn a kontrolujeme další rozvody," řekl pro IHNED.cz Tomáš Staněk z tiskového oddělení Činohry Národního divadla. Divadelníci nicméně předpokládají, že večer odehrají představení Nosorožec.
Odpoledne policisté dopravní omezení zmírnili, oblastí začaly projíždět tramvaje. Později byla ale oblast znovu zcela uzavřena kvůli dalším únikům plynu v blízkosti kavárny Slavie. Dopravu policisté plně obnovili před 17:00.

Nosná stěna domu, kde došlo k výbuchu, která je rovnoběžná s Divadelní ulicí, je podle statika vychýlená asi o pět centimetrů. Pracovníci firmy Metrostav ji podepřou pomocí teleskopických vzpěr. Nosné konstrukce okolních domů podle statika poškozeny nejsou.

Pojišťovna Generali předběžně odhadla škody na budově, kde výbuch nastal, na deset milionů korun. Exploze navíc poškodila i okolní domy.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se