První žaloba kvůli sociálním kartám, kterou soud dostal, padla kvůli ochraně osobních údajů. Podala ji Jiřina Zárubová, která dostala sociální kartu kvůli přídavku na dítě. Chce dosáhnout toho, aby smlouva mezi ministerstvem práce a Českou spořitelnou o provozování systému sKaret byla neplatná. Vadí jí, že stát podle ní předal její data bez jejího souhlasu bance, a ta je poskytla další firmě. Zárubová to řekla novinářům.

"Má data bez mého souhlasu byla předána soukromému subjektu, což mi vadilo," uvedla Zárubová. Na úřad práce se vypravila kvůli přídavku na dítě. Na dotaz, zda chce dávku přes sKartu či poštou, si zvolila složenku. Přesto jí domů dorazilo oznámení, že si má kartu vyzvednout.

Žalobkyně soudu navrhuje, aby smlouva o zajištění sKaret byla "absolutně neplatná pro rozpor se zákonem", uvedla advokátka Zárubové Lucie Oršulová. Podle ní s daty příjemců dávek může nakládat ministerstvo práce. V rozporu se zákonem je to, že je resort poskytl spořitelně. Ta je pak dala firmě, která výrobu karet zajišťuje.

Zárubovou podporuje Národní rada osob se zdravotním postižením, která projekt sKaret kritizuje od počátku. Podle šéfa rady Václava Krásy jsou k podání žaloby připraveni případně i další příjemci dávek. Advokátka ale uvedla, že nemá smysl podávat nyní několik žalob kvůli neplatnosti smlouvy. Na soud by se podle právničky nejspíš obrátilo víc lidí poté, co by soud prohlásil kontrakt za neplatný. Žádali by o náhradu škod.

Ministerstvo práce uzavřelo se spořitelnou na systém sKaret smlouvu loni v lednu, a to na 12 let. Plastikovou kartu zatím dostalo přes 273 tisíc lidí. Kromě rady sKarty kritizuje opozice a odbory, přidaly se i vládní ODS a LIDEM. Výhrady měl ombudsman a ochránci soukromí. Úřad pro ochranu osobních údajů dal ministerstvu čas do pololetí, aby závady napravilo.

Kvůli sKartám se bude v květnu protestovat

Rada postižených se chystá 7. května protestovat před ministerstvem práce proti sKartám, které slouží i jako průkaz pro handicapované. Na svém happeningu bude předávat běžné průkazky ZTP/P, které lidé s postižením měli. Jednu chtějí dát i ministryni práce, uvedl to šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

"Budeme předávat normální průkazy ZTP a chceme paní ministryni předat velký průkaz ZTP, protože to je pro nás průkaz, kterým se identifikujeme jako osoby se zdravotním postižením, a ne žádná sKarta," uvedl Krása.

Chceme zrušení, žádá Rada postižených

Rada kritizuje systém sKaret od počátku a žádá jeho zrušení. Vadí jí třeba to, že spořitelna má přístup k osobním údajům příjemců podpor a příspěvků. Nesouhlasí i s tím, aby za posílání dávek poštou lidé platili. Vyzvala ministryni práce Ludmilu Müllerovou (TOP 09) znovu k tomu, aby vydávání karet pozastavila do vyřešení situace.

Soud jednak dostal žalobu Zárubové, stížnost na sKarty řeší ale i Ústavní soud. Ve Sněmovně je pak senátní novela, která systém ruší. Ukončení projektu doporučil i premiér Petr Nečas (ODS).

Müllerová před nedávnem předložila návrh novel se změnami pravidel používání sKaret, vláda ho ale odmítla. Premiér doporučil zrušení systému. Ukončení podporuje jeho ODS i strana LIDEM, TOP 09 je proti. Ministryně připravila tedy další návrh úprav, který se kabinet chystá projednávat příští týden.

Ani teď ale Müllerová nenavrhuje konec projektu. Odvolává se právě na smlouvu se spořitelnou. Při odstoupení se obává sankcí. Příští čtvrtek by návrh úprav měla projednávat vláda.