Prezident Miloš Zeman se ve středu přestěhoval do Lumbeho vily nedaleko Pražského hradu. Stěhování prý probíhalo tak jako každé jiné, chaoticky. Zeman to řekl novinářům při čtvrteční návštěvě Senátu, kde podpořil čtveřici kandidátů na ústavní soudce. Dosud Zeman bydlel v panelovém domě na pražském sídlišti Stodůlky.

Pro bydlení ve vile s rozsáhlou zahradou se Zeman podle dřívějšího vyjádření rozhodl proto, že si přál žít v blízkosti přírody a chtěl to mít blízko na Pražský hrad.

V Lumbeho vile bydlel i předchozí prezident Václav Klaus s manželkou. Velkých úprav před nastěhováním nového nájemníka se stavba nedočkala, podle prohlášení hradní mluvčí Hany Burianové byly prostory pouze vymalovány.

Lumbeho vila je empírová budova nedaleko Jeleního příkopu, kterou nechal v polovině 19. století vybudovat pražský chirurg Karel Lumbe. Počátkem 20. století v ní bydlel malíř Miloš Jiránek a maloval z ní netradiční pohledy na Pražský hrad.

Hrad vilu a okolní pozemky vlastní od roku 1925, využívala je správa Hradu jako hospodářské prostory. Plány na rekonstrukci vily se začaly připravovat v roce 1993 a v roce 2004 si ji Václav Klaus vybral jako své nové sídlo.

Manželé Klausovi se do vily o rozloze zhruba 200 metrů čtverečních nastěhovali v létě 2005. Vystěhovali se poté, co Klausovi vypršel druhý prezidentský mandát.