Majitelé domů se zatím nemusí obávat, že budou muset nově platit opravy a údržbu vodovodních a kanalizačních přípojek, které jim sice patří, ale jsou umístěny pod veřejným prostranstvím - tedy pod chodníky a silnicemi.

Ministerstvo zemědělství neodolalo vlně kritiky a od záměru, který je vepsán do nového zákona o vodovodech a kanalizacích, couvá.

„Budeme zákon prosazovat, ovšem bez tohoto ustanovení, které považuji za sporné,“ uvedl v úterý ministr Petr Bendl (ODS).

Ministr dodal, že o podobě ustanovení chce ještě veřejně diskutovat. „Nesmí to být hurá akce,“ doplnil.

Bendl řadil zpátečku už na sklonku minulého týdne. V pátek připustil, že se jeho návrh může změnit. Po dalších čtyřech dnech už je ale novinka, která ve sněmovně prošla prvním čtením, definitivně pasé. Tento týden ji přitom měl projednat zemědělský výbor a následně znovu všichni poslanci.

Náklady za desítky tisíc korun

Veřejnou diskusi nad tématem odstartovala odstupující zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Uvedla, že připravovaná novela zákona o vodovodech a kanalizacích je nevýhodná pro vlastníky přípojek. Bendl se však bránil tím, že změnu, kterou Seitlová kritizuje, požadoval sám úřad ombudsmana.

Lidé měli podle novely nově hradit náklady za opravu a údržbu přípojek i pod veřejným prostranstvím. Dosud je platil provozovatel veřejné sítě. Náklady podle Seitlové mohou přesáhnout až desítky tisíc korun.

„Jsem absolutně v šoku z toho, že si úřad ombudsmana stěžuje na podobu tohoto návrhu zákona,“ uvedl v pátek Bendl s tím, že to, co úřad dnes kritizuje, sám požadoval. „Náš návrh s tím původně nepočítal, ale úřad ombudsmana nám zaslal svoji zásadní připomínku,“ řekl ministr.

Drahé pro všechny

V současnosti platí za výměnu přípojky její vlastník, zatímco za opravu provozovatel sítě. Vlastníci podle Bendla ve snaze ušetřit své peníze často žádali o opravu zastaralé přípojky, u níž bylo jasné, že ji bude nutné v krátké době znovu opravit. Toto řešení prý zvyšuje náklady všem uživatelům. Provozovatelé totiž rozpočítávají výdaje na opravy všem do cen vodného a stočného.

Úterní Bendlův krok je částečně i vítězstvím opoziční ČSSD, která v pátek oznámila, že se bude snažit, aby ustanovení z předlohy vypadlo. To se jí tak splnilo. Novelu ČSSD označila za snahu přenášet náklady na rodiny a zvyšovat zisky provozovatelů vodovodů a kanalizací.

Nevýhoda pro majitele přípojek

Podle Seitlové by se vlastník přípojky dostal do nevýhodného postavení. „Nejen proto, že podle navrženého znění nemůže ovlivnit efektivnost a hospodárnost nákladů vynaložených provozovatelem vodovodu na provedené práce, ale neměl ani možnost ovlivnit současný stav a situaci díla, za které by měl nyní nést odpovědnost,“ uvedla.

Návrh také například umožňuje vyžadovat zkoušky vodotěsnosti přípojek, protože podle dostupných údajů činí ztráty ve vodovodních potrubích zhruba 18,5 procenta. „Tyto zkoušky by rovněž hradil vlastník přípojky,“ podotkla Seitlová.