Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zveřejnil v sobotu na své webové stránce dokumenty ke kauze Opencard. Primátora a devět jeho radních policie podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Za to jim hrozí osmileté vězení.

"V rámci co největší transparentnosti a zabránění možným spekulacím jsem se rozhodl ke zveřejnění dokumentů souvisejících s obviněním rady hlavního města Prahy na mé webové stránce," uvedl primátor.

Na webu je například usnesení o zahájení trestního stíhání, ale také stížnost, kterou podali radní v minulých dnech k nejvyššímu státnímu zastupitelství. "Tyto dokumenty budu postupně doplňovat podle toho, jak se celá věc bude vyvíjet," uvedl Svoboda.

Nejnovějším dokumentem je vyrozumění o možnosti nahlédnout do spisu, což zatím radní nemohli. "Policie nám to po naší stížnosti umožní v úterý 16. dubna od desáté ranní do třinácté hodiny na Obvodním oddělení Čtyři Dvory v Českých Budějovicích," doplnil primátor.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu chce stíhat kvůli kritizovanému projektu Opencard celkem 15 lidí. Obvinění se týká zakázky za zhruba 74 milionů korun, kterou loni získala firma Haguess. Deset radních z TOP 09 a ODS včetně primátora obvinění odmítají.

 

Čipová karta Opencard slouží jako náhrada průkazek některých městských institucí a služeb provozovaných hlavním městem. Lze ji používat jako průkazku v Pražské integrované dopravě, slouží jako čtenářský průkaz do vybraných knihoven a může nahradit  drobné mince při placení za parkování v některých částech Prahy.