V pondělí zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Jak na ni vzpomínají české osobnosti?

Server IHNED.cz přináší vzpomínky předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, bývalého prezidenta Václava Klause, socioložky Jiřiny Šiklové či premiéra Petra Nečase.

Schwarzenberg: Byla jedním z největších státníků

"Patřila k největším státníkům 20. století. Margaret Thatcherová prokázala kromobyčejnou odvahu a houževnatost. A i když jsme měli na některé věci jiný názor, budu na ni vzpomínat s opravdu velikou úctou," řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.


 Pilip: Naštěstí nemusela řešit Kypr

"Margaret Thatcherovou jsem potkal, když byla v Česku. A bylo jasné, že ta ohromná osobnost, kterou ona představovala, přetrvala i v době, kdy už byla mimo politiku. A je to znát na reakcích celého světa - odešla z aktivního života, ale neodešla z mysli lidí. A to ani jejích politických soupeřů.

Měla také štěstí, že dělala politiku v době, kdy šlo o mimořádně velká témata. Tehdy se nezachraňoval Kypr, tehdy se bojovalo o totální reformu Británie, vedla se studená válka. Ona byla ta správná osobnost do takové doby. Budu rád, když zůstane inspirací pro lidi i v dnešní nudnější politice," zavzpomínal bývalý politik Ivan Pilip.


margaret thatcherova do clanku 1

Šiklová: Když jsem se s ní setkala, působilo to legračně

"Ačkoliv byla žena, nechtěla jako žena postupovat. Dělala tvrdou pravicovou politikou. Ale díky tomu, že byla žena, jí lidé nebyli ochotni odporovat, jako kdyby to byl běžný premiér.

Setkala jsem se s ní v roce 1990 na konferenci v Paříži. Šla jsem jí poděkovat, že se nás zastala, když jsme byli zavření. Po setkání jsem si ale uvědomila, jak jsem musela působit hrozně legračně. Proč? Zaprvé, že si někdo troufne k tak významné ženě jít. A za druhé, že si někdo nevšimne bodyguardů. Oni mi v tom zřejmě chtěli zabránit, ale já si říkala: Jsou tady nějací chlapíci, přece mě nebudou zdržovat," popsala socioložka Jiřina Šiklová.


Hájek: Bohužel zahájila kampaň "globálních oteplovačů"

"Margaret Thatcherová byla jednou z posledních postav skutečné pravicové politiky na evropském kontinentu a možná v celé euroamerické civilizaci. Byla to zcela výjimečná osobnost, která měla mimořádné zásluhy i na atmosféře a situaci, která vedla k rychlejšímu rozkladu komunistického systému.

Je-li něco, co bych jí vytkl, tak že z pragmaticky politických důvodů zahájila kampaň globálního oteplování, protože se domnívala, že tím vyřeší hornickou stávku. Na její přímý popud se rozjel celý šílený panel takzvaných globálních oteplovačů. To je ale jediné, co bych jí vytknul. Jinak je to úctyhodná, nádherná postava," řekl bývalý kancléř Václava Klause Petr Hájek.


Jakl: Nefotím se se slavnými, ale na snímek s ní jsem hrdý

"Pro mne byla klíčovou osobností moderních dějin. Nejen konzistencí a prozíravostí svých názorů, ale také schopností je dobře prodat, a dokonce s nimi opakovaně vyhrát volby a realizovat je pak v praxi. Nikdy jsem nepropadl marnivosti v podobě focení se se slavnými, ale zrovna tu fotku, jak si s ní podávám ruku, jsem hrdě zařadil do své knihy.

Jen mi je líto, že nemá srovnatelné pokračovatele, a to dokonce ani na britské politické scéně. Proto se Evropa stala opět smetištěm socialistického rezavého haraburdí, které čeká, až zas jednou přijde někdo, kdo by vyhlásil železnou neděli," zavzpomínal tajemník exprezidenta Ladislav Jakl.


Nečas: Uvědomovala si, že musí činit nepopulární kroky

"Jasný politický a společenský odkaz Margaret Thatcherové spatřuji v tom, že v ekonomicky a politicky obtížných dobách je více než kdy jindy zapotřebí činit kroky z okamžitého hlediska málo populární, ale z hlediska dlouhodobé perspektivy naprosto nezbytné. Baronka Thatcherová patřila bezpochyby k nejvýraznějším osobnostem, jaké Evropa po druhé světové válce měla, a jejím odchodem ztrácí kontinent silný zdroj nesmírně pozitivní inspirace," řekl premiér Petr Nečas.


Klaus: Železná bylo pouze v politice, jinak byla milým člověkem 

"Smrt Margaret Thatcherové je pro všechny stoupence svobody, demokracie, trhu a kapitalismu obrovskou ztrátou. Byla jednou z nejvýraznějších politických osobností poslední čtvrtiny 20. století a věřím, že plynutím času její jméno nebude ztrácet na významu.

Věděl jsem už dávno, že její zdraví není v pořádku, ale když jsem ji v říjnu loňského roku posílal blahopřání k jejím 87. narozeninám a přál jsem jí „a happy birthday“, nepředpokládal jsem, že to bude z mé strany přání poslední. Říkalo se jí „železná dáma“, ale ona byla železná pouze v politice a ideologii. Jinak byla velmi milým, přátelským, pozorným a naslouchajícím člověkem.

Politiku, kterou prováděla ve Velké Británii, jsme považovali za vzor hodný následování, a proto byla naše (často moje) politika považována za „thatcheristickou“. Myslím, že to cítila i ona a tomu, co jsme před dvěma desetiletími dělali ve snaze zbavit se dědictví komunismu, vždy vyjadřovala podporu. Toho jsme si vážili a považovali to za vyznamenání," zavzpomínal exprezident Václav Klaus.


Němcová: Měla zajímavý smysl pro humor

"Věděla jsem, že je nemocná, přesto mě její úmrtí zarmoutilo. Zejména proto, že lidí s takovou odvahou, s tak hlubokým přesvědčením a zároveň schopností své představy provést v praxi, a změnit tak život své země, takových je na celém světě málo. Byla to mimořádná osobnost a i pro mě byla inspirativní.

Viděla jsem dokument o jejím životě. Když tam odhalovali její sochu, ona k ní přišla, sejmula plátno a řekla: Stačilo by mi, kdyby byla železná. I když byla v pokročilém věku, měla zajímavý smysl pro humor," řekla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.


Benda: Svým odhodláním by měla inspirovat dnešní politiky

"Odešla jedna z nejvýznamnějších dam 20. století. Jedna z osob, které dokázaly neuvěřitelným způsobem změnit svoji zemi.

Nedávno jsem koukal na film Železná lady. Všichni se proti ní bouřili, a ona si přesto dokázala stát za svým, to by mělo být i pro mnoho dnešních politiků inspirativní," řekl šéf poslanců ODS Marek Benda.

 

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se