Za kritikou polských potravin v ČR je snaha vytlačit je z trhu a zvýšit na něm podíl českých výrobků, míní polské velvyslanectví v Praze. Polské kontroly kvality jsou spolehlivé a provádějí se podle evropských standardů, zdůraznilo v pondělním vyjádření pro média.

Bourání důvěry k polským výrobkům může podle diplomatů poškodit i Českou republiku, v mezinárodním prostředí jsou prý obě země často vnímány jako jeden region a jeden trh. Masivní kritika kvality polských potravin prý poškozuje dobré sousedské vztahy zemí.

Už na konci března polský premiér Donald Tusk při své návštěvě na Slovensku obhajoval kvalitu polských potravin, která podle něj nezaostává za evropským průměrem. Ohradil se vůči kritice, které v souvislosti s různými aférami čelí polští potravináři, mimo jiné v Česku. Podobně se vyjádřil i polský ministr zahraničí Radosław Sikorský v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Podle pondělního vyjádření polského velvyslanectví se tamní potraviny staly hlavním cílem kritiky ze strany českých médií a úřadů, i když ve skutečnosti nepředstavují větší ohrožení pro zdraví spotřebitelů než české nebo z ostatních zemí dovezené výrobky.

Ambasáda připomněla, že zemědělská výroba v ČR dramaticky klesá, roste dovoz a spolu s ním také záporná obchodní bilance. Více než polovina všech potravin se nyní do Česka dováží z Německa a Polska, uvedli diplomaté s tím, že od roku 2000 se německý podíl na dovozu zvětšil asi o 50 procent, polský pak o procent 200 procent.

Polsko: Je to neférový boj

"Uvedené statistické údaje jasně ukazují skutečné příčiny nynější situace. Polské potraviny jsou na českém trhu čím dál konkurenceschopnější a ohrožují zájmy místních výrobců," napsali diplomaté. Podle nich čeští výrobci a jejich sdružení otevřeně přiznávají, že nejsou schopni konkurovat polským výrobcům a pouštějí se do neférového boje.

Účelem masivní kritiky kvality polských potravin je prý snaha přesvědčit české konzumenty o kvalitativních nedostatcích polských výrobků jako takových a následně je úplně vytlačit z českého trhu, čímž by se zvýšil prodej české výroby.

Šetření prý dokázala, že čeští konzumenti nyní skutečně polské potraviny přestávají kupovat. "Masivní kritika se častokrát nevztahuje na konkrétní výrobce nebo produkty, ale plošně poškozuje jméno polských výrobců a výrobků jako takových, jejich českých distributorů a také dobré sousedské vztahy mezi našimi zeměmi," míní polští diplomaté.

V Německu polské výrobky nezpochybňují

Velvyslanectví  poskytlo médiím vyjádření s tím, že "ničení důvěry českých spotřebitelů k polským potravinám" nemůže nechat bez reakce. Připomnělo, že ve Velké Británii ani v Německu, kam směřuje celkem šestkrát více polských potravin než do ČR, není jejich kvalita zpochybňována.

Kampaň proti polským potravinám trvá podle velvyslanectví už skoro rok. V pondělí by se o věci mohlo hovořit na česko-polském hospodářském fóru, na květen se chystá také kulatý stůl, na který by mohl přijet i polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba.