Skupiny pachatelů ze zahraničí, které v Praze v předchozích letech začaly kopírovat pomocí čtecího zařízení platební karty, postupně přesouvají svoje aktivity do dalších měst. Podle kriminalistů je důvodem značná úspěšnost při odhalování těchto gangů v metropoli.

Takzvaný skimming lze zaznamenat nyní například v Brně, Břeclavi, Českých Budějovicích i dalších městech, řekl na setkání s novináři šéf pražské policie Martin Vondrášek.

Objasněnost případů je v Praze podle něj přes 50 procent. Loni se podařilo odhalit šest skupin, ve kterých "pracovalo" 13 lidí. Vyšetřovatelé jim přičetli škodu zhruba 18 milionů korun, které se údajně pokusili odčerpat z účtů. Letos policisté dopadli tři gangy, všechny pachatele zadrželi při činu. Další dva případy kriminalisté zatím vyšetřují.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Kriminalista Michal Ihnát zabývající se skimmingem uvedl, že organizátoři se zejména dozvídají o lidech, které policie zadržela v metropoli. "Tím si vysvětlujeme, že se v současnosti skimming rozptýlil na území ČR, například do Brna, Břeclavi, Českých Budějovic a dalších měst. Také tam není až tak dobré povědomí policistů o problematice a provázanost s bankovním sektorem," dodal.

Praha skupiny původně zajímala hlavně kvůli většímu množství cizinců a peněz mezi obyvateli. Podle Ihnáta mají skimming v ČR na svědomí pachatelé z Bulharska a Rumunska. "Jsou dokumentované případy, kdy se pokusili najmout Čechy na práci, využít toho, že zde bydlí a mají znalost prostředí," upřesnil policista.

Podstatou skimmingu je kopírování údajů z magnetického proužku karty a její následné padělání. Pachatelé instalují na vstup pro kartu čtecí zařízení a bankomat opatří například lištou, na které je kamera snímající klávesnici pro zadávání kódu PIN. Po čase se k automatu vrátí, čtečku s kamerou vezmou a vyrobí padělky karet. Peníze vybírají v zahraničí, nejčastěji v USA a Dominikánské republice a například také v Peru, Tanzanii či Keni.

Gangy s perfektní dělbou práce

"Je to organizovaná trestná činnost s perfektní dělbou práce. Jestliže se tady umístí skimmovací zařízení a načtou se identifikační znaky platební karty, tak není výjimečné, že na druhém konci světa na jiném světadílu jsou v řádu hodin peníze vybrány z bankomatu," uvedl Vondrášek.

Kriminalista Ihnát řekl, že prevencí před zcizením dat z platební karty je hlavně důsledné zakrývání prostoru pro zadávání kódu PIN. Bez něj nelze kartu zneužít. Pachatelé podle něj mají minimálně v polovině případů smůlu, protože uživatelé dávají nad klávesnici ruku.

Některé bankovní domy také mají operátory, kteří lidem nahlásí, pokud zjistí, že se z jejich karty vybírají peníze najednou v zahraničí. Čeští kriminalisté ohledně skimmingu spolupracují s kolegy v zahraničí, o případy se také podle Ihnáta výrazně zajímá americká FBI.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist