Strana práv občanů - Zemanovci si na sobotním sjezdu v Praze zvolí nové vedení. Na delegáty se obrátil i prezident a čestný předseda strany Miloš Zeman, který stranu varoval před případným vládním angažmá po příštích volbách.

Podle nynějších průzkumů by totiž SPOZ mohla pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory překonat. Ještě před hlasováním o novém předsednictvu členové odmítli návrh na vypuštění slova zemanovci z názvu strany.

"Máme šanci zaujmout pozici silné strany, být korektivem sociální demokracie. Jediné, co mohu slíbit já, je, že nadstranický prezident vám jako občan odevzdá hlas," prohlásil Zeman při svém projevu.

Z programu SPOZ Zeman vypíchl podporu přímých prvků demokraci – přímou volbu starostů a hejtmanů a panašování, tedy voličský výběr kandidátů napříč politickými stranami. To je dnes již možné v komunálních volbách. Srovnal také hospodářskou politiku zemanovců a ČSSD.

Zdeněk Štengl

Narodil se 5. září 1965. Vystudoval obor sociální patologie a prevence na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a obor management a psychologie na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Do roku 2006 pracoval u kriminální policie, celkem 21 let. Od října 2012 je členem zastupitelstva Pardubického kraje a místopředsedou výboru pro regionální rozvoj a evropské fondy. Je předsedou krajské organizace strany v Pardubickém kraji, od listopadu 2010 byl prvním místopředsedou SPOZ. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dvě děti.

"Sociální demokracie kdysi navrhla 13. důchody, stálo by to 6 miliard. My jsme tehdy navrhovali, aby se to dalo na výstavbu domovů pro seniory," porovnal programy dvou levicových stran.

Do vlády běžte až za pět let, radí Zeman

Závěrem se čestný předseda SPOZ vrátil k případné účasti zemanovců ve vládě. "Necpěte se do vlády, odolejte tomu pokušení, pracujte v odborných výborech parlamentu a připravujte se na funkce členů vlády v roce 2018," prohlásil.

Ve funkci předsedy strany skončil Vratislav Mynář, jenž se stal kancléřem nového prezidenta, zůstane však stranickým lídrem na Zlínsku. Nahradil ho Zdeněk Štengl, který vede krajskou organizaci na Pardubicku. V kraji se mu podařilo přivést stranu do tamní rady. Štengl na sjezdu dostal 150 hlasů, 49 zemanovců bylo proti.

"Děkuji za důvěru a zároveň prosím, abyste ji v příští dvou letech přetavili v aktivní podporu dnes zvoleného vedení. Během několika týdnů jsme ztratili dva své nejlepší muže, Miloše Zemana a Vratislava Mynáře. Na jejich podporu se spoléhat nemůžeme a ani nesmíme," uvedl nový předseda. "Jsme pouhými apoštoly, kteří ponesou dál myšlenky prezidenta," dodal.

Na sjezd dorazil krátce po zahájení také lobbista a spoluzakladatel strany Miroslav Šlouf, který se po prezidentských volbách vzdal vedení pražské stranické buňky. Mezi hosty se objevil i prognostik a bývalý místopředseda vlády Valtr Komárek.

Sjezd změnil program, tak, aby si Zeman mohl poslechnout i zprávu odstupujícího předsedy, který měl původně hovořit ještě před Zemanem. Sami delegáti očekávají hladký průběh sjezdu, který bude volit předsednictvo strany včetně nového šéfa. Vše je podle nich "už nalajnované".

Mynáře v čele SPOZ nahradí muž, pro kterého Pardubický kraj vytvořil novou funkci - čtěte ZDE

Štengl, absolvent soukromé Univerzity Jana Ámose Komenského, pracoval přes 20 let u policie. Během prezidentských voleb na sebe upoutal pozornost útoky na Zemanova soupeře Karla Schwarzenberga.

Zástupcem Štengla se stal šéf české pobočky jedné z firem ruského ropného gigantu Lukoil Martin Nejedlý, který se podílel na Zemanově prezidentské kampani. Nejedlého zvolilo 163 delegátů, získal tedy více hlasů než předseda Štengl.

Dalšími místopředsedy zemanovců jsou po sobotě Radek Augustin, Dita Portová a Vladimír Kruliš. 

Zeman popřál vítězství ČSSD

Volební vítězství popřál někdejší šéf ČSSD Zeman sociálním demokratům minulý týden na jejich sjezdu. Sociální demokracie by podle něj měla vládnout sama v menšinové vládě. Zástupci vedení socdem se na sjezd SPOZu nechystají.

Zemanovcům mírně vzrostly v průzkumech preference v souvislosti se Zemanovým zvolením na Hrad. Strana má nyní dva senátory - Vladimíra Drymla a Jaroslava Palase, kteří byli do horní komory původně zvoleni za ČSSD a letos založili společný senátorský klub s komunisty.