Bývalý prezident Václav Klaus by už příští rok mohl dostat skvělou šanci, jak ještě hlasitěji kritizovat Evropskou unii. Vážně totiž zvažuje, že by v květnu 2014 kandidoval za ODS do Evropského parlamentu.

Informaci přinesl deník Právo a odvolává se na důvěryhodný zdroj.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas odmítl informaci komentovat s tím, že ke spekulacím se nebude vyjadřovat. A přes stranický mediální aparát vzkázal, že o sestavení evropských kandidátek se ve straně zatím nehovořilo.

Podle ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Tomáše Chalupy, který patří do tábora Klausových příznivců, jde o zajímavou mediální spekulaci.

„Tato spekulace je součástí všech možných debat o tom, co Václav Klaus po skončení svého prezidentování hodlá dělat. Ovšem co se bude dít na kandidátkách za rok, je opravdu předčasné,“ řekl Chalupa pro IHNED.cz.

Zahradil: Měl by být lídr

To člen širšího vedení ODS a současný europoslanec Jan Zahradil byl otevřenější a v rozhovoru pro IHNED.cz řekl, že pokud by se Václav Klaus rozhodl kandidovat za ODS nebo na společné kandidátce s ODS, měl by být jejím lídrem.

„Vzhledem k jeho politické kariéře těžko přichází v úvahu, že by kandidoval na jakémkoliv jiném místě než na prvním. Mohl by to být dobrý restart vzájemných vztahů Václava Klause s ODS,“ řekl Zahradil, který byl do Bruselu zvolen dvakrát a působí tam devět let.

Podle Práva by se Klaus mohl stát předsedou skupiny Evropských konzervativců a reformistů, kterou v minulosti vedl právě Zahradil.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se