Občanské demokraty by nyní ve volbách do sněmovny předstihli i komunisti. ODS by se ziskem 8,6 procenta skončila čtvrtá za ČSSD (25,6 %), TOP 09 (14,3 %) a KSČM (11,7 %). Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

ODS stále rychleji ubývají voliči, nyní by získala ve sněmovně jen 22 křesel, nejnižší počet mandátů ze všech průzkumů STEM od posledních sněmovních voleb.

TOP 09 naopak mandáty přibývají, měla by dvakrát více poslanců než občanští demokraté. Mandáty by ještě získali lidovci i zemanovci.

Pokud by se volby konaly teď, ODS by podle průzkumu STEM z přelomu února a března spadla na méně než polovinu počtu mandátů, které se jí povedlo získat ve sněmovních volbách v květnu 2010.

Zároveň se jedná o nejhorší výsledek občanských demokratů v průzkumech STEM právě od roku 2010. Podíl voličů ODS kolísal, třeba ještě loni v říjnu vzrostl možný zisk poslaneckých mandátů na 51, ale od té doby přízeň voličů vytrvale opadala. Jen od posledního průzkumu přišla ODS o 13 mandátů.

Prezidentská volba pomohla

Naproti tomu TOP 09 v posledních měsících neustále roste. Podle pracovníků STEM ožila strana díky lednovým přímým prezidentským volbám, ve kterých se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dostal do druhého kola.

Šéfa TOP 09 nakonec překonal čestný předseda Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) Miloš Zeman, ale TOP 09 od prosince 2012, kdy vrcholila prezidentská kampaň, jen posiluje.

Loni v listopadu by podle průzkumu STEM získala TOP 09 18 mandátů, kdežto nyní 44. Už v minulém průzkumu se tak straně podařilo překonat i ODS.

Také zemanovci pravděpodobně těží z prezidentských voleb, které vyhrál jejich čestný předseda. Ještě podle čtyř průzkumů z období od září 2012 do ledna 2013 by se vůbec do sněmovny nedostali.

Aktuální výsledky STEM přisuzují SPOZ šest mandátů, o jeden méně než podle předchozího průzkumu. Z menších stran by se teď do Poslanecké sněmovny dostali již jen lidovci.

Výhra pro ČSSD

Stabilní počet mandátů si v posledních měsících udržuje ČSSD a KSČM. Sociální demokraté jsou nadále v možném zisku křesel ve sněmovně nejsilnější stranou.

Aktuálně by jim voliči přidělili 84 mandátů, jen o jeden méně než podle předchozího průzkumu. Komunisté by byli třetí nejsilnější stranou s 36 mandáty. Od minulého průzkumu posílili o tři mandáty. Agentura STEM ovšem uvedla, že odchylka odhadů může činit až plus minus dva mandáty.

Podle stranických preferencí, které zahrnují další strany i nerozhodnuté voliče nebo lidi, kteří nechtějí volit žádnou stranu, má ČSSD přízeň více než čtvrtiny Čechů.

Podíl stoupenců TOP 09 činí 14,3 procenta, příznivci KSČM tvoří 11,7 procenta dotázaných a za ODS stojí 8,6 procenta lidí. KDU-ČSL a SPOZ mají shodně 4,4 procenta, Strana zelených 2,6 procenta a Věci veřejné jen 1,1 procenta.

Nerozhodnutých je 11 procent lidí a žádnou stranu by si nevybralo skoro deset procent dotázaných. Voleb by se zúčastnilo podle STEM 55 procent Čechů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist