Prezident Miloš Zeman v pondělí jednal s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) o případu dvou Češek unesených v Pákistánu. Svému protějšku Ásifu Alímu Zardárímu také napsal osobní dopis.

"V odpoledních hodinách se nejprve sešel s ministrem zahraničních věcí. Následně se sejde prezident republiky s velvyslancem Pákistánské islámské republiky v ČR Aitzazem Ahmedem, kterému předá osobní dopis pákistánskému prezidentovi Asifovi Alí Zardárímu," informovala mluvčí hlavy státu Hana Burianová s tím, že Zeman dopisy napsal také rodinám obou unesených dívek.

Dvě české turistky byly uneseny minulou středu v pákistánské provincii Balúčistán. Úřady o jejich osudu zatím nemají žádné informace. Únosci nikoho nekontaktovali. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové to ale nemusí nic znamenat. Únosci se mohou ozvat i po řadě měsíců.

V listopadu se také obracel na svůj protějšek dopisem bývalý prezident Václav Klaus. Řeckému prezidentovi Papuliosovi psal kvůli zadržení dvou Čechů, kteří měli fotografovat vojenské objekty. Na svobodu je soud propustil až v lednu po složení kauce.

Situací kolem unesených žen se podle Grohové zabýval krizový štáb v čele s šéfem české diplomacie Schwarzenbergem a zástupci zainteresovaných složek.

"První jednání (štábu) bylo koncem minulého týdne, v pondělí následovalo v širším složení. Sledujeme nejrůznější stopy, ale zatím se žádná nejeví takovou, abychom mohli říci, že je opravdu reálná a mohla by nás k děvčatům dovést," řekla Grohová.

Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Informace o unesených ženách jsou i na sociální síti Facebook. Skupina "Hanka a Tonča domů" sdružuje nyní asi 8500 lidí. Blízkým unesených zde lidé nabízejí pomoc, díky síti také kontaktují například překladatele.