Protikorupční politiku státu vzaly "do rukou" nevládní organizace. Do konce volebního období současného kabinetu Petra Nečase (ODS) chtějí prosadit devět zákonů, které pomohou zlepšit fungování státních institucí a politických stran.

Aby návrhy zákonů neskončily pouze v myšlenkách politiků a předvolebních slibů, chtějí si organizátoři projektu Rekonstrukce státu pojistit poslance a senátory. Každého ze zákonodárců do konce června osloví, zda se k projektu připojí a podepíšou prohlášení, ve kterém se zavážou, že návrhy ve sněmovně a Senátu podpoří.

„Nechceme už slyšet další sliby, že tu někdo zatočí s korupcí, jakmile vyhraje volby. Kdo chce ukázat, že boj s korupcí myslí vážně, ať hlasuje před volbami pro zákony, které Rekonstrukce státu přináší. Jsou vybrány tak, aby byly přijatelné pro pravici i levici, aby nekomplikovaly férové podnikání a nezatížily státní rozpočet. Není moc prostoru na výmluvy,“ říká David Ondráčka, ředitel Transparency International, která patří společně s Ekologickým právním servisem a Oživením mezi hlavní iniciátory akce.

Závazky jednotlivých politiků postupně zveřejňují. Dosud jich podepsalo čtrnáct: Langšádlová, Chalánková, Farský, Peake, Andrýsová, Paggio, Rusnok, Novotný, Klasnová, Babák, Štětina, Michálek, Koníček a Seďa. Další poslanci a senátoři - Tejc, Chvojka - Wagnerová, Kohoutová, Černochová, Polčák, Putnová a Chlad - projekt podpořili, ale závazek nepodepsali.

Jaké zákony chce Rekonstrukce státu prosadit:

1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní

2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce

3. Smlouvy na internetu

4. Zrušení anonymních akcií

5. Odborné nominace do dozorčích rad

6. Odpolitizování státní správy

7. Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování

8. Průhledný legislativní proces

9. Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ