Oblastní sdružení ODS v Libčicích nad Vltavou opět funguje. Sdružení bylo znovu založeno v pondělí večer poté, co jej na konci února spolu se zhruba třemi desítkami dalších zrušila výkonná rada ODS kvůli netransparentnímu náboru nových členů. Vedení ODS v Praze-západ už minulý týden oznámilo, že rozhodnutí nehodlá respektovat a chce dál pokračovat ve své práci. Oblastní sdružení v Libčicích obnovilo svou činnost jako jedno z prvních.

„V Libčicích nad Vltavou jsme nikdy problémy s podivnými nábory neměli. Doplatili jsme na nezvládnuté ambice bývalého vedení oblasti. Jsem ale přesvědčena o tom, že se nejen s pomocí obnovených Libčic povede oživit celou oblast. Od června, kdy nám skončí karanténa, už snad začne oblast zase normálně fungovat,“ říká Ilona Chrtová, dlouholetá předsedkyně ODS v Libčicích nad Vltavou.

„Tak trochu jdeme proti proudu – zatímco jinde varují před tím, že ODS členové ubývají, my jsme se rozhodli naši ODS založit znovu,“ dodává Chrtová. „V České republice je jen jedna opravdová pravicová strana, a to je ODS. Doma v Libčicích jsme sdružení lidí, kterým jde o to, aby město a ostatně i celá oblast dobře fungovaly. Proto jsme se rozhodli začít s obnovou oblastní ODS, protože to Praha-západ potřebuje."

V Praze-západ vnímají zrušení jako odplatu za kritiku vlády

Vedení ODS v Praze-západ hned po zveřejnění rozhodnutí o zrušení oblastních sdružení prohlásilo, že jej nehodlá respektovat a bude dál pokračovat ve své práci. "Tento krok byl nezákonný, účelový a v rozporu se stanovami ODS," uvedl na konci února šéf oblastního sdružení Petr Makovský. Podle něj se jednalo i o odplatu za kritiku některých vládních kroků.

Podle Makovského stojí za problémy Prahy-západ poslanec a někdejší šéf oblastního sdružení Aleš Rádl. "Chápeme, že ho (premiér a předseda ODS) Petr Nečas potřebuje jako loajálního poslance vládě při hlasování v Poslanecké sněmovně, ale nevíme, proč by se více než čtyři sta členů ODS v jednatřiceti sdruženích ODS mělo stát bezprizorními, a to bez důvodu. Vnímáme to jako ostrý vnitrostranický boj, který se řeší nestandardními prostředky," uvedl v prohlášení.

Výkonná rada na konci února zrušila oblastní sdružení ODS v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ, a to kvůli netransparentnímu náboru nových členů. Jenom v Praze-západ tak zanikly tři desítky místních sdružení. Členové se musejí přihlásit ke sdružením v jiných oblastech, nebo založit nové místní organizace a požádat výkonnou radu o novou licenci. Kromě toho musí být ustaveno i nové oblastní sdružení a stanoven klíč pro výběr delegátů, kteří zvolí jeho nové vedení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist