Oblastní sdružení ODS v Libčicích nad Vltavou opět funguje. Sdružení bylo znovu založeno v pondělí večer poté, co jej na konci února spolu se zhruba třemi desítkami dalších zrušila výkonná rada ODS kvůli netransparentnímu náboru nových členů. Vedení ODS v Praze-západ už minulý týden oznámilo, že rozhodnutí nehodlá respektovat a chce dál pokračovat ve své práci. Oblastní sdružení v Libčicích obnovilo svou činnost jako jedno z prvních.

„V Libčicích nad Vltavou jsme nikdy problémy s podivnými nábory neměli. Doplatili jsme na nezvládnuté ambice bývalého vedení oblasti. Jsem ale přesvědčena o tom, že se nejen s pomocí obnovených Libčic povede oživit celou oblast. Od června, kdy nám skončí karanténa, už snad začne oblast zase normálně fungovat,“ říká Ilona Chrtová, dlouholetá předsedkyně ODS v Libčicích nad Vltavou.

„Tak trochu jdeme proti proudu – zatímco jinde varují před tím, že ODS členové ubývají, my jsme se rozhodli naši ODS založit znovu,“ dodává Chrtová. „V České republice je jen jedna opravdová pravicová strana, a to je ODS. Doma v Libčicích jsme sdružení lidí, kterým jde o to, aby město a ostatně i celá oblast dobře fungovaly. Proto jsme se rozhodli začít s obnovou oblastní ODS, protože to Praha-západ potřebuje."

V Praze-západ vnímají zrušení jako odplatu za kritiku vlády

Vedení ODS v Praze-západ hned po zveřejnění rozhodnutí o zrušení oblastních sdružení prohlásilo, že jej nehodlá respektovat a bude dál pokračovat ve své práci. "Tento krok byl nezákonný, účelový a v rozporu se stanovami ODS," uvedl na konci února šéf oblastního sdružení Petr Makovský. Podle něj se jednalo i o odplatu za kritiku některých vládních kroků.

Podle Makovského stojí za problémy Prahy-západ poslanec a někdejší šéf oblastního sdružení Aleš Rádl. "Chápeme, že ho (premiér a předseda ODS) Petr Nečas potřebuje jako loajálního poslance vládě při hlasování v Poslanecké sněmovně, ale nevíme, proč by se více než čtyři sta členů ODS v jednatřiceti sdruženích ODS mělo stát bezprizorními, a to bez důvodu. Vnímáme to jako ostrý vnitrostranický boj, který se řeší nestandardními prostředky," uvedl v prohlášení.

Výkonná rada na konci února zrušila oblastní sdružení ODS v Praze 4, Praze 12 a Praze-západ, a to kvůli netransparentnímu náboru nových členů. Jenom v Praze-západ tak zanikly tři desítky místních sdružení. Členové se musejí přihlásit ke sdružením v jiných oblastech, nebo založit nové místní organizace a požádat výkonnou radu o novou licenci. Kromě toho musí být ustaveno i nové oblastní sdružení a stanoven klíč pro výběr delegátů, kteří zvolí jeho nové vedení.