Podpora ODS po 15 letech klesla pod 15 procent a je nižší než u KSČM, zjistila agentura ppm factum ve svém aktuálním průzkumu. Podle něj by vítězem voleb byla ČSSD s podporou 25,9 procenta.

Druhá by skončila TOP 09 následovaná komunisty a občanskými demokraty. Do sněmovny by se dostali i zástupci KDU-ČSL a Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ).

Podle volebního modelu ppm factum by sociální demokraté pravděpodobně dostali ve sněmovně 66 křesel. TOP 09 by jich zřejmě měla 40 za 16,5 procenta hlasů.

Komunisty by volilo 13,6 procenta lidí, což by jim přineslo v dolní parlamentní komoře 31 křesel. ODS by ve volbách získala podporu 13,3 procenta lidí a následně 32 mandátů. Lidovci by asi měli 15 křesel za 7,8 procenta preferenčních hlasů a Zemanovci 16 za 7,5 procenta podpory.

Od posledního průzkumu si ČSSD polepšila o 1,3 procentního bodu a dva mandáty. Podpora TOP 09 stoupla o dva body a získala by o sedm mandátů více než počátkem února.

To může být podle agentury i odrazem rozsáhlé kampaně jejího předsedy Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě a důsledkem současných problémů ODS, která si v průzkum pohoršila o 2,3 procentního bodu a osm poslaneckých křesel. Podpora dalších stran, které by se zřejmě dostaly do sněmovny, se téměř nezměnila.

Z průzkumu tak vyplývá, že případná levostředová koalice ČSSD, SPOZ, KDU-ČSL se blíží k 100 mandátům. Pohodlnou ústavní většinou 137 mandátů by disponovala koalice sociálních demokratů, Zemanovců, lidovců a TOP 09. Teoreticky možná by byla i smlouva ČSSD s TOP 09, které by dohromady daly většinu 106 mandátů.