Nejvyšší státní vyznamenání si předají ve středu odpoledne prezidenti Česka a Slovenska ve vile Tugendhat. Schůzka s Gašparovičem se uskuteční v Klausův předposlední prezidentský den. Na Hradě ho nahradí Miloš Zeman, který v pátek 8. března složí přísahu.

Okolo udělení českého Řádu bílého lva Gašparovičovi a slovenského Řádu bílého dvojkříže Klausovi panovaly nejasnosti.

Oba prezidenti se setkali v Bratislavě minulý týden, když se Klaus přijel do sousední země rozloučit. Klaus v Bratislavě využil novinářský dotaz ohledně možnosti udělit svému slovenskému protějšku vyznamenání či získat nejvyšší slovenské státní ocenění ke kritice médií.

"My vnitřně (s Gašparovičem) cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali," řekl Václav Klaus minulé úterý na společné tiskové konferenci obou prezidentů.

Gašparovič ale už tehdy možnost výměny nejvyšších vyznamenání naznačil. Česká vláda udělení řádu Gašparovičovi podpořila ve středu, o den později výměnu řádů potvrdila i slovenská prezidentská kancelář.

Už tehdy z neoficiálních informací vyplývalo, že se jedná o další schůzce obou hlav států.

Oba prezidenti si podle původních plánů měli vyznamenání vyměnit už během návštěvy Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale slavnostní akt nakonec nekonal.

Stejné vyznamenání jako dostane Klaus, obdržel na Slovensku v roce 2003 tehdejší český prezident Václav Havel.

Brněnská  vila Tugendhat, která je zapsaná na seznamu památek UNESCO, je pro česko-slovenské vztahy symbolickým místem. V létě 1992 se v ní Klaus dohodl s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem na  rozdělení Československa od počátku ledna 1993.