Česká pošta chce provozovat radary na měření rychlosti. Hlásí se do několika výběrových řízení na dodavatele a správce takzvaného stacionárního měření rychlosti, která vypisují obce.

"Chceme si nejdříve ověřit, že to, co máme spočítané na papíře, bude fungovat i v praxi. Pokud se předpoklady potvrdí, začneme se této oblasti cíleně věnovat," řekl ředitel ČP Petr Zatloukal.

Pošta reaguje na pokles listovních služeb. Snaží se profilovat i jako dodavatel informačních a komunikačních technologií, zejména pro státní správu. Zprávu přinesla Mladá fronta Dnes.

Záměr České pošty neznamená, že by pošťáci nahradili policisty a rozdávali pokuty za překročení rychlosti. Stacionární měření, to jsou rozmístěné radary, které řidičům měří rychlost. Česká pošta pak bude snímky aut, které překročí dovolenou rychlost, posílat rovnou městské policii.

"Chceme být provozovatelem systému, na trhu se zajímáme o projekty založené na IT řešeních. Z tohoto pohledu není nutné rozlišovat, jestli jde o správu registrů, anebo radarů na měření rychlosti," uvedl Zatloukal s tím, že v delším časovém horizontu to znamená "zajímavý finanční efekt při minimálních nákladech".

Provozovatelé radarových systémů berou nástup České pošty vážně a jako silného konkurenta ji označuje zavedená společnost Czech Radar.

 

Ročně se na pokutách v obci dají vybrat stovky milionů a obec si potom s provozovatelem radaru pokutu rozdělí.

Česká pošta loni hospodařila se ziskem zhruba 300 milionů korun. To je o 100 milionů více, než pro loňský rok plánovala, ale zhruba 120 milionů pod výsledkem roku 2011. Tržby se pohybovaly kolem 20 miliard Kč. Státní podnik provozuje zhruba 3200 poboček.