Analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce prokázala přítomnost koňské DNA v hovězím mase na českém trhu. Vzorek byl odebrán z lasagní.

"Testu zatím nevyhověly dvě šarže, na nichž je uvedena země původu Lucembursko. U odebraných vzorků se dělala analýza DNA a ta se shoduje s DNA koně," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Závadné šarže mají trvanlivost do 18. října 2013 a 24. února 2014 a jedná se o Nowaco Lasagne Bolognese – masem plněné těstoviny v rajské omáčce ve 400gramovém balení.

Koňské maso není pro člověka škodlivé a v Česku se běžně prodává. V tomto případě však podle SZPI nebylo označeno na obalu výrobku a jde o klamání spotřebitele, zákon v tomto případě umožňuje sankci až tři miliony korun.

Aféra s koňským masem, které je vydávané za hovězí, se objevila v lednu ve Velké Británii a Irsku. Výrobce nahrazoval hovězí koninou kvůli tomu, že je levnější. Postupně se výrobky s mletým masem objevily v mnoha dalších zemích Evropy. V pondělí musel některé výrobky stáhnout z prodeje potravinářský gigant Nestlé.

Česká republika obdržela informaci, že výrobky s koninou mohou být i na jejím území, v pondělí systémem rychlého varování RASFF.

V polovině února schválily členské země EU plán na intenzivnější namátkové testy DNA. Ty by měly lépe odhalovat koňské maso.