Signatářka Charty 77 a lidskoprávní aktivistka Dana Němcová či písničkář Jaroslav Hutka jsou mezi 18 oceněnými lidmi, kterým premiér Petr Nečas (ODS) předal v pondělí osvědčení o účasti ve třetím – protikomunistickém – odboji.
Slavnostního aktu na ministerstvu obrany, které nyní Nečas dočasně řídí, se však Hutka neúčastnil, osvědčení převzal jeho syn.
Oceněni byli také lidé, kteří se s totalitním režimem utkali ve 40. a 50. letech.
- 202 případů - aktivní působení v odbojové skupině
- 116 případů - autorství a rozšiřování protikomunistických letáků, ilegálních časopisů, samizdat
- 56 případů - spolupráce se zpravodajskou službou demokratického státu, převaděčství, agent-chodec, sabotáže
- 39 případů - organizace demonstrací, publicistika
- 35 případů - válečný veterán
- 15 případů - kritika režimu na veřejnosti, pokud byl dotyčný uvězněn
- 7 případů - činnost v exilu, např. spolupráce s RFE
- 3 případy - významná činnost proti komunismu před únorem 1948, např. informace o zrůdnosti komunismu v SSSR, v daném případě se jednalo o politiky demokratických stran
Zdroj: MO ČR
„Splácíme dnes společenský dluh, který je dávno po lhůtě splatnosti. Odpusťte, že to trvalo tak dlouho,“ dodal.
Za mnohé z těch, kteří byli mezi členy třetího odboje zařazeni, převzali příslušné dokumenty a pamětní odznak jejich pozůstalí příbuzní.
Za pomoc při útěku 15 let kriminálu
Přítomen byl například Josef Čech, který v letech 1950 až 1951 jako civilní zaměstnanec doručoval korespondenci politickým vězňům v jáchymovských uranových dolech a pomohl k útěku Jiřímu Křivánkovi, odsouzenému agentu americké zpravodajské služby. Čech dostal tehdy patnáctiletý trest.
Zákon o protikomunistickém odboji začal platit symbolicky v den 22. výročí sametové revoluce, 17. listopadu 2011. Zákon popisuje formy odboje a odporu. Vyjímá z nich lidi, kteří například byli zaměstnáni u bezpečnostních složek, byli členy komunistické strany, Lidových milicí, akčního výboru Národní fronty a za normalizace také Svazu československo-sovětského přátelství.
Uznaní účastníci protikomunistického odboje obdrží peněžité ocenění 100 000 korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. Někteří z uznaných mají nárok na postavení válečných veteránů.
Rozhodnuto o pětině žádostí
Premiér Nečas zdůraznil, že odmítá pokusy za každou cenu snižovat význam protikomunistického odboje. Lidé, kteří se komunismu postavili, riskovali podle něj s vědomím, že na konci tunelu není vidět světlo naděje.
V současné době eviduje ministerstvo obrany celkem 3807 žádostí podle zákona o třetím odboji. Vydáno bylo 293 osvědčení, zamítnuto bylo 490 žádostí, pozastaveno 146. Celkem tedy bylo dosud rozhodnuto přibližně o 23 procentech žádostí o uznání za příslušníka třetího odboje.
Vyplaceno dosud bylo 18,5 milionu korun přímým účastníkům a 1,1 milionu korun pozůstalým.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist