ČSSD odmítá myšlenku sjednocení levicových stran, řekl v České televizi místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Malé levicové či středolevé strany by se podle něj měly rozpustit a jejich členové vstoupit do ČSSD. Otázka sjednocování levice se objevila počátkem týdne, poté co budoucího prezidenta a čestného předsedu levicové strany SPOZ Miloše Zemana navštívila místopředsedkyně sociální demokracie Marie Benešová.

Po jednání řekla, že Zeman je myšlence integrace na levici nakloněn. Podle Zaorálka to ale Zeman nemyslí vážně.

"Já ani nevím, že by Miloš Zeman něco takového vážně myslel," řekl v České televizi Zaorálek. Připomněl, že Zeman v 90. letech objížděl sjezdy levicových stran a vyzýval je k tomu, aby se rozpustily a jejich členové rozšířili řady sociálních demokratů. "To si myslím, že tehdy byla docela rozumná politika. Sociální demokracie rostla," uvedl Zaorálek.

 

Podobně jako Zeman poznamenal, že by se levicové strany měly rozpustit a vstoupit do ČSSD. "Já bych si přál, abychom tu měli partnery. Já je prostě nevidím. A říkám stejně jako tehdy, tuším, Miloš Zeman: Prosím vás, rozpusťte se," řekl Zaorálek. Jedinou stranou, která má reálnou šanci něčeho dosáhnout, je ČSSD, dodal.

SPOZ bez zajímavých osobností

Zaorálek k rozpuštění vyzval Zemanovu stranu SPOZ, stejně jako další levicový subjekt vedený bývalým sociálnědemokratickým předsedou Jiřím Paroubkem NS-LEV 21. SPOZ podle něj nemá zajímavé osobnosti ani programové body.

Úvahy o možném splynutí levicových stran se objevily po pondělní návštěvě místopředsedkyně ČSSD Benešové v Zemanově hradčanské kanceláři. Politička po schůzce uvedla, že podle Zemana budoucnost levice spočívá v koalici levicových stran. Zeman později v rozhovoru pro deník Právo připustil, že levice by sice měla po volbách spolupracovat, před nimi by ale měla každá strana kandidovat za sebe.

 

Lídři dvou nejsilnějších levicových stran Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM) slučování levice odmítli.