Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček v pátek zpochybnil tvrzení, že čin Jana Palacha v roce 1969 směřoval proti komunistické totalitě. Uvedl to ve sněmovně při projednávání poslanecké novely, podle níž by se den Palachova činu měl zařadit mezi významné dny. Koalice na protest opustila jednací sál dolní komory.

Grebeníček v projevu nejprve připustil, že "je rozumné oběť Jana Palacha připomínat". Předkladatele novely ale vzápětí obvinil ze svérázného výkladu historických událostí a účelové úpravy minulosti.

"Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící," prohlásil Grebeníček, který je označován za představitele stalinistického křídla v KSČM.

"Zástupce KSČM pan Grebeníček nám jasně ukázal, že se jejich myšlení a demagogie hraničící s fanatismem za 45 let vůbec, ale vůbec nikam neposunuly," uvedla předkladatelka novely Jana Černochová (ODS).

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že by měly platit nějaké etické limity a že Grebeníček ve svém účelovém vystoupení obrátil smysl celé věci.

Proti tomu se postavila Marta Semelová (KSČM). "Jste to vy, kteří převracíte přes 20 let historii. Jste to vy, kdo předkládáte hrdiny za vrahy a vrahy za hrdiny," prohlásila na adresu koalice.

"My jsme nezpochybnili zařazení dne Jana Palacha do významných dnů České republiky. My jsme akorát oponovali proti tomu, že to byl čin proti komunismu. Vždyť Jan Palach podporoval socialismus s lidskou tváří a podporoval i Alexandra Dubčeka," prohlásil šéf komunistů Vojtěch Filip.

S výroky Miroslava Grebeníčka a Vojtěcha Filipa nesouhlasí historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek.

"Výrok Miroslava Grebeníčka zatemňuje jednoznačnou Palachovu motivaci a soustřeďuje se na jeden historický termín. Je absurdní, jak Grebeníček přistupuje k historii, která je tak dobře zdokumentovaná. Výrok pana Grebeníčka je opravdu nesmysl. Považuji za nevkusné, že se památka Jana Palacha zpochybňuje," sdělil Blažek mimo jiné také spoluautor internetových stránek o Janu Palachovi.

Sobotka: "Věty soudruha"

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik uvedl, že Grebeníček jen připomenul některé historické souvislosti jinak než tvůrci novely. "Beru to tak, že jste pouze nechtěli poslouchat jiný názor," komentoval odchod vládních poslanců z jednacího sálu.

Smířlivě vystupovali zástupci ČSSD. Palach se podle Stanislava Křečka (ČSSD) upálil "na protest proti naší zbabělosti, na to, jak se rychle zapomínalo na ideály". Podle Vítězslava Jandáka (ČSSD) není třeba zdůvodňování, proč si připomínat Palacha, a bavit se "o věcech podružných", neboť Palach byl hrdina.

Přemysl Sobotka ostře kritizuje vyjádření poslance Grebeníčka a označuje KSČM za "nereformovanou stranu."

"Dnešní věty soudruha Miroslava Grebeníčka o Palachovi dávají za pravdu mě a ne těm, kteří prohlašují KSČM za demokratickou stranu. Věřím, že v příštích volbách si budou voliči slova Miroslava Grebeníčka pamatovat a nedopustí, aby se KSČM stala vládní stranou." řekl Sobotka.

Poslanci po hodinové debatě nakonec rozšíření seznamu významných dnů v prvním čtení schválili. Proti zákonu se ze 152 přítomných poslanců postavila pouze komunistka Marta Semelová, 11 poslanců včetně pěti komunistů se hlasovaní zdrželo. Novelu má před dalším schvalováním projednat sněmovní kulturní výbor.

Palachova památka by měla připadat na 16. ledna. V tento den se v roce 1969 tehdejší student filozofické fakulty Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, o tři dny později svým zraněním podlehl.

V současnosti je v kalendáři celkem devět významných dnů, které na rozdíl od státních svátků nejsou dnem pracovního volna. Smysl významných dnů je tak především symbolický.


Kvůli množství nevhodných příspěvků jsme zrušili diskusi u článku. Slušným čtenářům se omlouváme.