Stačila jedna parafa a ministr vnitra Jan Kubice ušetřil ve svém rajonu více než 200 milionů korun za rok. Slušný balík peněz přitom vnitro uspoří na platbách firmě, kterou samo řídí.

Kubice se dohodl s vedením státního podniku Česká pošta na zlevnění systému datových schránek a odesílání datových zpráv, které Česká pošta pro vnitro provozuje. Vnitro už poště nebude posílat peníze za každou jednotlivou transakci. Nově bude ministerstvo platit jen půlmiliardový paušál.

„Na základě rozhodnutí ministra vnitra jsme vloni na podzim v podniku provedli státní kontrolu a nechali jsme vypracovat i znalecké posudky na přiměřenost ceny služeb pošty. Díky vstřícnému přístupu vedení České pošty jsme dosáhli slevy z plateb za loňský rok a následně zajistili přechod na paušální poplatek 500 milionů korun bez DPH ročně, což přináší úsporu meziročně ve výši zhruba 200 milionů korun,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Petr Solský.

200 milionů zpráv za rok

Za půl miliardy bude stát moci ročně odeslat v rámci informačního systému datových schránek maximálně 200 milionů datových zpráv. Pro srovnání: vloni odeslaly jen státní instituce v rámci systému okolo 50 milionů zpráv a vnitro za to zaplatilo přes 800 milionů korun. „Letos přitom očekáváme další výrazné navýšení počtu odeslaných zpráv,“ dodal Petr Solský.

Podle staré smlouvy muselo ministerstvo vnitra hradit České poště nejen roční paušální odměnu za provozování informačního systému datových schránek, ale i platby za každou transakci, kterou odesílaly orgány veřejné moci. Platilo se i za zřízení přístupů k datové schránce. „V roce 2012 měl stát uhradit České poště za tyto služby přes 845 milionů korun,“ upřesnil náměstek ministra vnitra.

Další funkce

Ministerstvo podle Solského připravuje ještě další rozšíření způsobů využití informačního systému datových schránek. Jde například o registr smluv, který bude elektronicky přístupný na portálu veřejné správy. „Přispějeme tak ke zvýšení transparentnosti veřejné správy a v boji proti korupci,“ dodal Petr Solský.