Pojišťovna Generali uspěla v soudním sporu s člověkem, který jí nechtěl sdělit jméno řidiče automobilu při dopravní nehodě.

Podle Ústavního soudu majitelé vozů nemohou v podobných případech odpírat pojišťovně informace s odvoláním na osobu blízkou.

Pro účastníka nynějšího sporu to znamená, že musí zaplatit Generali pojišťovně peníze, které z jeho povinného ručení vynaložila na škody způsobené při nehodě.

Právo na odepření výpovědi s odvoláním na osobu blízkou se podle Ústavního soudu vztahuje pouze na trestní či přestupkové řízení, ale nikoliv na občanskoprávní spory, v nichž proti sobě stojí dva rovnoprávné subjekty - v tomto případě pojišťovna a její klient.

"V souzené věci tedy byl žalovaný jako pojištěný povinen bez zbytečného odkladu písemně oznámit žalobkyni jako pojistiteli, že došlo ke škodné události s uvedením skutkového stavu týkajícího se této události, včetně určení totožnosti osoby, která vozidlo v době dopravní nehody řídila," stojí v nálezu senátu se zpravodajem Janem Musilem.

Pokud majitel auta bezdůvodně svou povinnost nesplnil a ztížil tak pojišťovně řádné vyšetření události, musí nést náklady.

Případem se původně zabýval Okresní soud v Olomouci, který se postavil na stranu pojišťovny a nařídil majiteli auta, aby zaplatil škodu asi 22 tisíc korun plus náklady řízení.

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě ale rozsudek zrušila a žalobu zamítla. Následovala ústavní stížnost pojišťovny. Spor se nyní vrátí k novému rozhodnutí ke krajskému soudu.

Výmluvou na osobu blízkou se řidiči v minulých letech často snažili vyhnout pokutám za různé dopravní přestupky. Ministerstvo dopravy na to reagovalo novelou silničního zákona.

Od 19. ledna tak odpovědnost za přestupek nese provozovatel vozidla. Ručí za to, že řidič, kterému auto půjčí, s ním bude jezdit podle zákona. Pokud řidič poruší pravidla, provozovatel má možnost zaplatit pokutu, aniž by dostal trestné body.