Rozdíl mezi týráním dítěte a výpraskem řešil ve středu dopoledne už podruhé Obvodní soud pro Prahu 4. Původně vyměřil matce, která synovi v dubnu 2011 dvakrát nabila vařečkou a způsobila mu podlitiny, roční podmínku za týrání svěřené osoby. Nyní ji osvobodil.

"Určitě jsme rádi, že to takhle dopadlo. Po dvou letech," řekla obžalovaná žena. Podle svých slov má doma dvě problematické děti, což je velmi náročné. S jejich výchovou jí zatím nikdo nepomohl.

"Jdete do poradny a skončíte u soudu," uvedla. Se svými problémy se totiž obrátila na psycholožku, která na ni vzápětí podala trestní oznámení.

Ženy se zastal Nejvyšší soud. Popřel, že její jednání bylo týráním, a rozsudek zrušil. Verdikt ale není pravomocný, žalobkyně se proti němu odvolala.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Chlapec je podle znalců hyperaktivní, což potvrdily jeho dětská lékařka, třídní učitelka a družinářka.

Před soudem znovu vypovídal znalec z oboru zdravotnictví. Uvedl, že zranění, která matka způsobila synovi, "omezila obvyklý způsob života dítěte po dobu delší jednoho týdne", což naplňuje definici ublížení na zdraví. Přiznal však, že chlapce neviděl a vycházel pouze z ne zcela kvalitní fotodokumentace jeho zdravotního stavu.

Nejvyšší soud ale ve svém říjnovém usnesení napsal, že poranění hocha sice jistě byla bolestivá, dítě však docházelo do školy a účastnilo se tam všech aktivit včetně tělesné výchovy.

„Zranění tedy zřejmě nebylo takové intenzity, aby naplnilo skutkovou podstatu trestného činu,“ odůvodnila verdikt soudkyně Jana Knoblochová.

Matka se o problematického hocha starala dobře, pouze dvakrát selhala. Trestný čin týrání svěřené osoby spočívá v bezcitném a hrubém jednání trvalejšího charakteru, které se podle Nejvyššího soudu v případě osmatřicetileté ženy z Prahy neprokázalo.

Státní zástupkyně navrhovala, aby byla matka odsouzena alespoň za ublížení na zdraví. Požadovala pro ni opět podmíněný trest a psychologické poradenství. Ve své původní obžalobě uváděla, že žena týrala také svou pětiletou dceru. Syna pak údajně bila opakovaně, nadávala mu a způsobila mu psychickou újmu.

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková pro IHNED.cz potvrdila, že vztah mezi matkou a synem nebyl ideální, děti dokonce skončily na čas v zařízení Klokánek. „Pokud mám zprávy, tak jsou zpět doma, při terapii se podařilo určité bloky odstranit,“ dodala.

Nejvyšší soud: Stát selhal

Nejvyšší soud rovněž připomněl, že stát zasáhl až v okamžiku, kdy byla matka se silami v koncích a potrestala svého syna výpraskem. Úřady rozhodly o odebrání dětí, matka skončila před soudem.

Podle soudu úředníci řešili podezření z týrání nejkrajnějšími prostředky, ačkoliv podle zákona mohli nejprve spolupracovat s rodinou, poskytnout jí odborné zázemí a pomoc.

V severských zemích by přesto podobné jednání bylo nepřípustné. "Ve Švédsku by takové dítě bylo matce odebráno pro týrání. Děti tu mají vlastní linku, kam mohou zavolat a udat vlastní rodiče, že s nimi špatně zacházejí," popsala Markéta Zavadil zahraniční zkušenost právě ze Švédska, kde s rodinou už více než 20 let žije.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist