Nově zvolený prezident Miloš Zeman oficiálně policii požádal o ochranu své dcery Kateřiny, jak potvrdil náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Žádost obratem předložil ministru vnitra Janu Kubicemu k rozhodnutí, zda jí bude udělena. Na policejní ochranu má nárok pouze prezident a jeho žena.

"Na základě této žádosti jsem požádal o stanovení intenzity ochrany a chránění této osoby nad rámec právních norem a přeposlal jsem tento dopis ministru vnitra," uvedl Kužel, který s Kubicem o žádosti hovořil. Ministr mu prý přislíbil, že ji s největší pravděpodobností ještě ve čtvrtek podepíše.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Nám to ještě nedorazilo. Ale jakmile to dorazí, a pokud policie bude ochranu doopravdy žádat, tak (ministr) žádost bez zbytečných odkladů podepíše," potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Náměstek policejního prezidenta uvedl, že Zeman má nyní "standardní" ochranu. V současné chvíli se ale o jeho bezpečnost stará kromě policistů také soukromá bezpečnostní služba. Po inauguraci se podle Kužela intenzita jeho ochrany změní. "Ochranu manželky budoucího pana prezidenta v současné době zatím komunikujeme," dodal.

 

Zeman bude ladit svou inauguraci i stěhování

Vítěz první přímé prezidentské volby Zeman po víkendu odpočíval na své chalupě v Nové Veselí na Žďársku, ve čtvrtek odpoledne odjel zpět do Prahy. Jako čestný předseda SPOZ se večer zúčastní jednání celorepublikového předsednictva strany.

Na příští týden Zeman podle svých slov plánuje neformální setkání s předsedy všech parlamentních stran.

V pátek se Zeman sejde s vedoucími pracovníky kanceláře republiky a správy Pražského hradu. Řešit bude například detaily březnové inaugurace či stěhování na Hrad. Ladit se též bude role první dámy Ivany, manželky Zemana, a jejich dcery Kateřiny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist