Cizinci, kteří budou chtít získat české občanství, se budou muset připravit na přísnější státní zkoušky. Úředníci přitvrdili a podle novely zákona, kterou nyní mají poslanci ve sněmovně a má začít platit příští rok, už po žadatelích nebudou chtít složit jen zkoušku z českého jazyka. Nově jim zadají i test z českých reálií.

Žadatel o občanství tak bude muset například vědět, jak se jmenuje prezident, jaké se u nás platí daně a kde se platí, že se republika dělí na kraje, anebo že je v obci omezená rychlost na padesát kilometrů v hodině.

„Test zahrnuje tři okruhy: občanský základ, základní geografické informace o České republice a základní historické a kulturní informace o České republice. Informace mají mít praktickou souvislost s životem migranta, který žádá o občanství České republiky. Rozsah požadovaných znalostí odpovídá Rámcovému vzdělávacímu programu pro základní vzdělávání,“ upřesnila Jana Holíková z ministerstva školství, které se na přípravě testu podílí společně s Národním ústavem pro vzdělávání a ministerstvem vnitra.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se