Méně než polovina Čechů si myslí, že je současný režim lepší než komunistická totalita před listopadem 1989. Ukázal to průzkum agentury STEM, jehož výsledky zveřejnila ve středu.

Podíl stoupenců současného uspořádání je nejnižší od roku 1992. Třetina lidí si navíc myslí, že nynější režim je horší než ten předlistopadový.

Podíl lidí, kteří současný systém hodnotí lépe, se za poslední rok snížil z 53 na 46 procent. Naopak podíl těch, podle kterých byl lepší předlistopadový systém, vzrostl o pět procent na 32. Zbývajících 22 procent dotázaných považuje oba režimy za zhruba stejné.

Agentura STEM zjišťuje názory lidí na srovnání režimů před a po roce 1989 od roku 1992. Poměr příznivců jednotlivých období se ale stále značně mění.

Zatím nejvíce Čechů, přesně 69 procent, hodnotilo nynější režim jako lepší krátce po konci totality v roce 1992. Nad 60 procent se podíl příznivců aktuálního režimu dostal ještě v lednu 2003 během vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) a v listopadu 2006, krátce po demisi první vlády Mirka Topolánka (ODS).

Za pokles můžou skandály i ekonomická situace

Naopak nejmenší podíl příznivců aktuálního režimu průzkum ukázal v období od prosince 1997 do dubna 2000, a to na 48 až 49 procent. V tomto období čelila druhá vláda Václava Klause (ODS) zhoršení ekonomické situace a na podzim 1997 i skandálům s financováním ODS. Následkem těchto událostí byl i rozpad vlády a nástup poloúřednické vlády Josefa Tošovského.

Po předčasných volbách v roce 1998 sestavila vítězná ČSSD menšinovou vládu, které umožnila stabilní fungování až do roku 2002 takzvaná opoziční smlouva dojednaná s ODS.

Zvrat nastal po roce 2000, kdy se podíl lidí vyzdvihující současný režim zvýšil a dlouhodobě se držel na úrovni mezi 50 a 60 procenty. Výraznější pokles se objevil až v loňském roce za vlády Petra Nečase (ODS).

Současný režim jako příznivější hodnotí častěji mladší, vzdělanější a lépe materiálně zajištění lidé. Za lepší ho hodnotí i lidé pravicově orientovaní a stoupenci vládních stran ODS a TOP 09.

 

Mezi roky 2010 a 2011 klesla důvěry lidí v současný režim hlavně u respondentů se vzděláním bez maturity, ve věku 45 až 59 let a hůře materiálně zajištěnými. V loňském roce se podle agentury STEM objevil zřetelnější pokles důvěry i mezi mladšími, vzdělanějšími a lépe zajištěnými. Také u lidí hlásících se k politickému středu či levici a konkrétně mezi příznivci ČSSD a KSČM se pokles objevil už před rokem 2012.

Průzkum prováděla agentura STEM v období od 4. do 11. ledna, tedy těsně před prvním kolem prezidentské volby. Zúčastnilo se ho 1119 obyvatel České republiky starších 18 let.