Miliardář a protikorupční aktivista Karel Janeček, který stojí za Nadačním fondem proti korupci, navrhl Senátu, aby zvážil kvůli amnestii podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu.

Podle serveru Aktuálně.cz se k Janečkovu návrhu připojilo 17 organizací, zejména občanských iniciativ.

Podle signatářů dopisu prezident jednal v rozporu s Listinou základních práv a svobod, překročil svůj ústavní slib a tím i ústavu.

Dopis cituje i právní řád, který definuje velezradu jako jednání prezidenta "směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". A právě to se podle signatářů stalo.

Pardon pro gaunery

"Prezident Klaus svojí novoroční amnestií udělil generální pardon celé jedné generaci gaunerů a tím zasadil tvrdou ránu důvěře občanů v právní stát a demokracii," uvedl Janeček.

S možností obvinit Klause z velezrady si už dříve pohrávali někteří senátoři, kteří navrhli Ústavnímu soudu zrušit část novoroční amnestie o zastavení trestních stíhání.

Podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla by ale bylo třeba prokázat, že Klaus amnestií záměrně pomohl uniknout trestní odpovědnosti těm, kteří pomohli rozjet privatizaci.

 

Navíc poukázal na to, že trestem za velezradu by byla ztráta prezidentského mandátu, který Klausovi za půldruhého měsíce stejně skončí.

Podle Janečka by mělo řízení o velezradě potvrdit demokratický charakter republiky a obnovit důvěru občanů v právní stát a demokracii.