Naprostá většina odborných poradců, kteří pomáhali s prezidentskou kandidaturou Jana Fischera, se před druhým kolem volby s někdejším premiérem úřednické vlády názorově rozešla.

V úterý totiž voličům jednoznačně doporučili volit ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Fischer sám ale v pondělí nepřímo pro druhé kolo podpořil jeho protikandidáta a bývalého premiéra Miloše Zemana.

Své překvapení z pondělního Fischerova rozhodnutí neskrývá například výrazná tvář Fischerovy předvolební kampaně, lékař Jan Pirk. ČTK v úterý tento známý kardiolog řekl, že on osobně má naopak menší výhrady vůči druhému z postupujících do finále volby, kloní se tedy spíše ke Karlu Schwarzenbergovi.

"My nejsme vázáni žádnou vnitrostranickou disciplínou," poznamenal Pirk. Právě on loni v říjnu na ministerstvo vnitra doručil petiční archy s více než sto tisíci podpisy občanů, kteří podpořili Fischerovu kandidaturu.

Nerozhodnutý Šándor

"Podporujeme jednoznačně Karla Schwarzenberga na funkci prezidenta ČR a vyzýváme všechny voliče, aby v druhém kole neopomenuli volit," napsali v úterý médiím Fischerovi odborní poradci, mezi kterými je kromě Pirka také například právnička Hana Marvanová, sociolog Petr Matějů či ústavní právník Jan Wintr.

V týmu poradců byl i bezpečnostní odborník Andor Šándor, který ale úterní prohlášení nepodepsal a pouze uvedl, že je poprvé od roku 1989 typickým nerozhodnutým voličem. "Prostě teď nevím, koho volit. A když to nevím, nemohu nikoho doporučovat," poznamenal.

Ve volbách někdejší šéf úřednické vlády Fischer neuspěl, za dvojicí Zeman-Schwarzenberg skončil na třetím místě. Napomohla tomu i výrazná kampaň v závěru předvolebního boje vedená Schwarzenbergovým týmem a upozorňující na Fischerovu údajnou názorovou nevyhraněnost i jeho členství v předlistopadové KSČ.

Fischer dával před volbami najevo, že ze soupeřů je mu Schwarzenberg nejbližší. "To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila. Já si to vážně musím rozmyslet," reagoval nedávno pro Mladou frontu Dnes.

Zemanův humor prý ponižuje ostatní

Bezprostředně po své prohře Fischer nikoho nepodpořil. Po týdnu vydal prohlášení, kde nynějšímu předsedovi TOP 09 vyčetl jeho účast ve vládě, jeho spojování s exprezidentem Václavem Havlem, ale především jeho vyjádření o Benešových dekretech, kterým prý poškodil ČR.

Naopak Zemana Fischer označil za politika, se kterým sice často nesouhlasí, ale jehož názory jsou známé a dlouhodobě konzistentní.

"Je to jeho soukromý názor, který nedává jako doporučení svým voličům. Má na to právo," poznamenal v úterý Pirk. Dodal, že on sám má také výhrady k oběma postoupivším kandidátům, na rozdíl od Fischera prý ale menší vůči Schwarzenbergovi.

"U něj mám jednu trošku veselou výhradu: Měl by být o deset let mladší," poznamenal známý lékař. Naopak vůči expremiérovi Zemanovi je jeho nejzásadnější výhrada jiného rázu. "On rád dělá vtipy a humor, kterým ponižuje ostatní lidi, to se mi strašně nelíbí, to není můj styl," uzavřel Pirk.