Prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg se v neděli ohradil proti výrokům svého rivala Miloše Zemana a prezidenta Václava Klause. Oba v minulých dnech napadli Schwarzenbergovy výroky týkající se české poválečné historie. Klause a Zemana v neděli označil za jedinou mocenskou skupinu. Zemanův štáb to odmítl.

Vicepremiér a ministr zahraničí v nedávné televizní debatě prezidentských kandidátů uvedl, že poválečný odsun Němců z Československa by byl z dnešního pohledu posuzován jako porušení lidských práv a že někdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše by se za to ocitla před mezinárodní trestní spravedlností v Haagu.

Za to sklidil kritiku jak od nynějšího prezidenta, tak od Zemana, kterého Klaus v posledních dnech v kampani několikrát podpořil.

Klaus v sobotu serveru Novinky.cz řekl, že od Schwarzenberga nečekal, že si s názorem na dekrety dovolí vystoupit v prezidentské volební kampani. Že si něco takového Schwarzenberg dlouhodobě myslí, ví prý dávno.

"Asi byl zvyklý, že mu vždy všechno prošlo, ale já mu tento výrok prominout nikdy nemohu," řekl serveru Klaus. Prezidentský kandidát Miloš Zeman o den dříve uvedl, že svého soka v boji o Hrad již nerespektuje. Schwarzenberg podle něj mluví jako sudetský Němec, a ne jako hlava státu.

I Zeman ovšem v roce 2002 prohlásil, že Benešovy dekrety odpovídaly době vzniku a nelze je hodnotit dnešním prizmatem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se