Prezidentský kandidát Miloš Zeman již nerespektuje svého soka v boji o Hrad Karla Schwarzenberga. Vadí mu prý jeho výroky o někdejším československém prezidentu Edvardu Benešovi. Zeman to pronesl v páteční debatě televize Prima Family.

Schwarzenberg podle něj mluví jako sudetský Němec a ne jako hlava státu. Schwarzenberg jeho slova odmítl. Ministr zahraničí také opravil svůj čtvrteční výrok, že takzvané Benešovy dekrety, které se týkají poválečného osudu Němců v Československu, už neplatí.

Oba finalisté prezidentské volby se nad otázkou dekretů prezidenta Beneše a poválečného odsunu Němců střetli již ve čtvrteční debatě České televize. "Do této chvíle, respektive do včerejška (čtvrtka), bych naprosto respektoval, že budete prezidentem České republiky," řekl dnes Schwarzenbergovi Zeman. "Ale ten, kdo označí (...) jednoho z prezidentů Československa za válečného zločince, mluví jako sudeťák a ne jako prezident," zdůvodnil Zeman.

Schwarzenberg ve čtvrtečním duelu finalistů přímé volby prezidenta kritizoval Benešovu poválečnou vládu za odsun německého obyvatelstva v roce 1945. "Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 45 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by tehdejší vláda, včetně prezidenta Beneše, by se octli v Den Haagu," řekl v České televizi Schwarzenberg.

Den Haag je nizozemský výraz pro třetí největší město země Haag, kde kromě vlády v současnosti sídlí i mezinárodní trestní tribunál pro zločiny spáchané ve válkách na území bývalé Jugoslávie.

Ministr současné pravicové vlády v pátek také opravil svůj čtvrteční výrok o neplatnosti takzvaných Benešových dekretů. "Přiznávám, že jsem se nepřesně vyjádřil. Pozbyly účinnosti," upřesnil Schwarzenberg. Dekrety podle něj nicméně zůstávají i nadále součástí českého právního řádu.

"Pan ministr včera označil Edvarda Beneše za válečného zločince, který patří před haagský tribunál. Tak jsem si jako mírný protest dal na klopu českou vlajku," řekl dnes Zeman. "Já jsem nikdy neřekl toto o prezidentu Benešovi. Já jsem jenom řekl, a to je pravda, že ze obdobné činy se dneska bývalí politici či generálové bývalé Jugoslávie nebo z Afriky dostávají právě před mezinárodní trestní soud," reagoval Schwarzenberg. Zeman mu vzápětí nabídl sázku o to, kdo má pravdu.

Schwarzenberg ve čtvrtek kritizoval poválečné Československo za uplatnění kolektivní viny při odsunu německého obyvatelstva ze země. "Že jsme uplatnili tento princip kolektivní viny, neohlíželi se, jestli někdo byl loajální k republice nebo jestli se proti ní provinil, to je to, co našim předkům vyčítám. Tehdy jsme opravdu vážně pochybili a na tom trvám," uvedl v České televizi.

Zeman a Schwarzenberg se spolu utkají ve druhém kole přímé volby 25. a 26. ledna.