Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer zatím nepodpoří ani Miloše Zemana (SPOZ), ani Karla Schwarzenberga (TOP 09). Někdejší předseda úřednické vlády a favorit předvolebních průzkumů se prý rozhodne až těsně před začátkem druhého kola.

Po neúspěchu v prezidentských volbách nicméně Fischer vzkazuje, že ani jeden z finalistů není "nezávislý".

"O prezidentský úřad jsem se ucházel jako nezávislý občanský kandidát s vizí zásadní změny fungování české politiky. V tomto smyslu ani jeden ze dvou stranických kandidátů neslibuje pozitivní posun," sdělil Fischer ve svém blogu na svých internetových stránkách.

"V příštích dnech budu sledovat průběh kampaně a na základě chování obou kandidátů se vyjádřím krátce před druhým kolem volby," doplnil.

Předseda vládní strany TOP 09 Schwarzenberg se podle něj podílel na řadě chybných rozhodnutí vlád Petra Nečase i Mirka Topolánka (oba ODS), například na zvýšení daní nebo reálném snížení důchodů.

"Nese spoluodpovědnost za činnost ministra Miroslava Kalouska (TOP 09) i za tolik kontroverzní amnestii. Vzbuzuje otázky, zda může plnit jeden z hlavních úkolů prezidenta, a to spojovat společnost," uvedl.

"K Miloši Zemanovi jsem se vyjádřil opakovaně a otevřeně," dodal Fischer. Před prezidentskou volbou kritizoval Zemanovo dřívější působení v politice i jeho předvolební kampaň. Jako favoriti prvního kola se střetli v několika debatních duelech.

O trochu větší šanci na Fischerovu podporu má ale Karel Schwarzenberg. V České televizi v polovině prosince totiž řekl, že je mu bližší současný ministr zahraničí.

"Člověk o věcech přemýšlí a kdybych se měl rozhodnout, tak bych svůj hlas dal Karlu Schwarzenbergovi, pro jeho rozvahu, rozšafnost a zkušenost," řekl Fischer v prosinci v České televizi.

Pro zelené je lepší Schwarzenberg

Ve středu naopak jasně vyjádřila podporu Schwarzenbergovi Strana zelených. "Jeho protivník Miloš Zeman je pro zelené zcela nepřijatelným kandidátem. Ochranou životního prostředí otevřeně pohrdá, je neprůhledně provázán s domácími i zahraničními lobbisty a jeho éra v čele vlády dala základ korupčnímu prostředí," sdělil ve středu médiím předseda strany Ondřej Liška.

Přesto zelení kritizují i současnou vládu, včetně Schwarzenberga, například kvůli "nezvládnuté důchodové reformě". Předsedu TOP 09 a ministra zahraničí rovněž vyzývají k nápravě důsledků amnestie.

Předsednictvo senátorského klubu ČSSD v prohlášení uvedlo, že "v žádném případě nepodporuje Karla Schwarzenberga - 1. místopředsedu asociální vlády Petra Nečase a předsedu TOP 09". Podporu vyslovilo Zemanovi.

Již dříve vyjádřili Schwarzenbergovi podporu nepostupující prezidentští kandidáti Přemysl Sobotka (ODS) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL) či grémium ODS.

Bývalého premiéra Miloše Zemana zase upřednostňuje před druhým kolem ČSSD, kterou kdysi vedl, KSČM nebo národní socialisté vedení Jiřím Paroubkem.