Ředitel prestižního gymnázia PORG a syn prezidenta Václav Klaus ml. vzal zpět urážku ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Klaus mladší se mu vysmál za způsob, jakým prezidentský kandidát Schwarzenberg zpíval během volebního víkendu hymnu.

"Ktéé tomof muj, ktééé tomof muj," napsal syn prezidenta Klause v e-mailu, kterým tento týden upozornil vydavatelství Mafra, že jeho gymnázium u něj nebude, jako u "pobočky volebních štábů", inzerovat.

Jeho slova vyvolala značnou pozornost. Klaus mladší se proto na svém blogu pokusil celou věc vysvětlit. Napsal, že "neměl v úmyslu se posmívat kvůli zpěvu (sám nezpívám o moc líp), jen považuji za neuvěřitelné, když kandidát na prezidenta nezná slova české hymny".

Text petice

Vzhledem k tomu, že jste nevystupoval jako soukromá osoba, ale jako ředitel PORGu, reprezentujete současné zaměstnance, studenty, absolventy a jejich rodiče. V takové situaci není ve Vaší pozici slušné nekompromisně a jednoznačně prezentovat žebříček hodnot, který zastáváte vy sám jako soukromá osoba, Vaše jednání považujeme za urážlivé a zásadně se proti němu stavíme.

Ve svém blogu ale zároveň tvrdí, že otec Karla Schwarzenberga "cestoval za Goebbelsem do Berlína s plánem projednání likvidace II. republiky a vytvoření měnové unie s Německem". Jako zdroj uvádí knihu Oběti a jejich vrazi, Stanislav Motl, Rybka Publishers, 2008.

Tvrzení prezidentova syna vyvrací například Martin C. Putna, editor knihy o otci současného ministra zahraničí nazvané Karel VI. Schwarzenberg.

"Takové informace jsem nikde nezaznamenal. Prošel jsem historii otce Karla Schwarzenberga od dětství až do jeho smrti a nikde jsem žádnou zmínku o takovémto spojení nenalezl. Celý ten blog je ražen strašnou zuřivostí klausovského prostředí, které se bojí Schwarzenberga na Hradě," říká Putna.

Klaus ml.: Za svým si stojím

"Já tam uvádím jasné prameny a já se nepouštím do nějakých historických vyprávěnek, za svým článkem stojím. A není tam nic nepravdivého," říká Klaus mladší a pokládá telefon. Na druhý pokus už jen opakuje, že "nebudu říkat žádné prohlášení. Vy jste možná hodný člověk, ale vy mě chcete dostat do nějakého prohlášení, a to já nechci", říká IHNED.cz.

Podle historika Putny se Klaus mladší snaží manipulovat historií různým způsobem, jak se mu to hodí. "Líčit Karla VI. Schwarzenberga jako nevlastence, tak to je opravdu absurdní."

"Karel VI. Schwarzenberg byl člověk, který neustále přemýšlel o Češích, o češství a našem státě. A pro tohoto člověka byl český stát celoživotním tématem," dodává Putna.

Proti slovům Klause mladšího se bouří studenti, rodiče i absolventi gymnázia, kterému šéfuje. Podle iDnes.cz signatáři petice kritizují hlavně fakt, že Klaus mladší komunikoval jako zástupce školy, která by měla být apolitická.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se