Policie ukončila vyšetřování nákupu vozidel Tatra pro Armádu České republiky. Policie spis předala Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě s návrhem na podání obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a majitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže.
Dozorující žalobce Dušan Táborský chce obžalobu podat do konce měsíce.
Detektivové protikorupční policie dvojici podezřelých obvinili předloni 30. listopadu. Z pokusu o podvod je obviněný Smrž. Existuje podezření, že požadoval po vedoucím pracovníkovi obchodní společnosti Tatra pět milionů dolarů, případně jinou částku pod nepravdivou záminkou, že využije svůj vliv a za uvedené peníze zajistí odstranění obchodních potíží v souvislosti se zakázkou na dodávku aut pro českou armádu.
Barták byl obviněn z přijímání úplatku. Policie i státní zástupce se domnívají, že i tento obviněný využil svého postavení a snažil se ovlivnit nákup nákladních vozů. I on prý požadoval za vyřešení určitých komplikací po významném představiteli Tatry úplatek pět milionů dolarů.
Táborský řekl, že teprve ve středu dostal od policie k prostudování kompletní spis. Ten čítá celkem 18 svazků. "Už ráno jsem jej začal studovat. Musím ale říct, že jsem po celou dobu prováděl soustavný dozor, takže jsem v obraze. Byl jsem u všech důležitých výslechů, mám opisy protokolů," řekl.
Další postup by proto měl být i podle Táborského rychlý. "Předpokládám, že do konce měsíce podám obžalobu, aby o vině či nevině rozhodl soud," uvedl.
Obvinění podle vyšetřování žádali úplatek a slibovali zařízení určitých věcí. "Jeden ale zakázku ovlivnit nedokázal a takzvaně se chlubil cizím peřím. Proto byl obviněn z pokusu o podvod," řekla dříve šéfka Krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělová. Ve druhém případě byl muž schopen zakázku ovlivnit, takže je stíhán i z přijímání úplatků.
Ani po půl roce není jasné, kdo vynášel informace o korupci s armádními tatrovkami - čtěte ZDE
Šéf české Tatry Adams do vazby nemusí. Stíhán bude jako Barták na svobodě - čtěte ZDE
Policie se údajnou korupcí zabývá od listopadu 2010. Tehdy bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. Potvrdil to Cabanissův kolega Duncan Sellars, který se rovněž zúčastnil rozhovoru s Bartákem. Barták ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.
Automobilka se brání
V souvislosti s Tatrou brněnská policie loni obvinila i šéfa české pobočky automobilky Tatra Ronalda Adamse z podplácení. Údajně na brněnském veletrhu nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Bartákovi úplatek za to, že úřad zadá Tatře další armádní zakázky. Automobilka člena představenstva společnosti Duncana Sellarse považuje stíhání za nedůvodné a postup policie za "mimořádně podezřelý".
Adams přitom vystupuje v kauze Bartáka jako svědek. Policii sdělil, že mu "prostředník někoho vysoko postaveného" tlumočil vzkaz z ministerstva, že pokud Tatra zaplatí pět milionů dolarů, nebude mít problémy.
V rámci kontraktu schváleného vládou automobilka armádě od března 2008 dodala 588 vozů v sedmi modifikacích za 2,7 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist