Bývalý řidič městského autobusu Roman Smetana zatím do dalšího vězení nepůjde. Muž, jehož vleklé soudní řízení vyvolalo to, že před volbami maloval po plakátech politiků, dostal u olomouckého okresního soudu podmíněný trest. Důvodem je Smetanovo vyhýbání se vězení. Rozsudek zní – tříměsíční trest s podmíněným odkladem na 14 měsíců.

Řidič měl nastoupit do vězení proto, že odmítl vykonat obecně prospěšné práce, které mu společně s pokutou udělila soudkyně za pomalování plakátů politiků. Svůj stodenní trest si nakonec odpykal, propuštěn z káznice byl před Vánocemi.

Žalobce je s úterním verdiktem soudu nespokojen. Pro Smetanu požadoval nepodmíněný trest, a proti rozhodnutí soudu se tedy na místě odvolal.

"Šlo o trest velmi krátký, 100 dnů, vězení se nevyhýbal dlouho, policii se nakonec sám vydal. Trest jsem proto uložil podmíněný na samé spodní hranici," uvedl soudce Petr Sušil.

Zároveň oznámil, že druhou žalobu podanou za druhý případ, kdy se Smetana rovněž vyhýbal vězení, projednávat již nebude. "Až bude toto rozhodnutí pravomocné, tak ji hodlám zastavit. Podle mne jde o stejnou věc," dodal soudce.

Tykadlový řidič Smetana už je na svobodě. Ve vězení si stěžoval na osobní prohlídky - čtěte ZDE

Smetana, který je v současné době nezaměstnaný, se před soudem hájil sám. "Rozsudek soudu jsem pokládal od začátku za špatný, proto jsem se rozhodl, že do vězení nenastoupím," uvedl.

Odkázal zároveň na to, že jej dříve soudila soudkyně Markéta Langerová, manželka politika Ivana Langera (ODS). U soudu tehdy přitom námitku na její podjatost nevznesl.

"Myslím, že do vězení nepatřím, žádnou nápravu nepotřebuji, nejsem společensky nebezpečný," podotkl Smetana. Dodal, že řada známých osobností, se kterými byl v kontaktu v době, kdy se vyhýbal vězení, jej odmítala udat policii.

Žalobce chce nepodmíněný trest

Žalobce Jaroslav Kouřil požadoval pro muže nepodmíněný trest na spodní hranici sazby. "Chtěl se vězení vyhnout, byl to prostředek jeho boje a způsob jeho zvláštního nazírání na problém. S tímto způsobem boje prozářeného reflektory kamer nesouhlasím. Ctím zásadu, že zákony platí pro každého," uvedl Kouřil.

Řekl, že kdyby Smetana u předchozího soudu využil svého zákonného práva a podal si odvolání, nemusel tady vůbec stát.

Smetanu k soudu doprovodila řada příznivců, mezi nimi nechyběl například antikomunista Jan Šinágl či Zdena Mašínová. S tykadly na hlavě seděl v soudní místnosti i Pavel Vondrouš, který loni v září v Chrastavě na Liberecku vystřelil na prezidenta Václava Klause z airsoftové pistole.

Navzdory pravidlům o chování v soudní místnosti proti jeho ozdobě na hlavě justiční stráž ani soudce nezasáhli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist