Až 250 milionů korun - tak zní předběžný odhad nákladů na vyhotovení geometrických plánů k oddělení pozemků v rámci začínajících církevních restitucí.

Jak sdělil týdeníku Ekonom ředitel Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Petr Štovíček, částku zaplatí geodetům jeho instituce, a to i za další povinné osoby, které budou majetek vydávat, jako jsou třeba Lesy ČR.

"Po konzultaci s Českým úřadem zeměměřičským a katastrálním jsme spočítali, že kdyby si církev požádala o všechny historické pozemky, které spravujeme, tak by vytvoření plánů vyšlo na 200 milionů korun. Ze zákona však musíme hradit náklady i za ostatní povinné osoby včetně státního podniku Lesy ČR, a to dělá dalších 50 milionů," říká Šťovíček.

Státní pozemkový úřad obdržel začátkem ledna první dvě žádosti o vydání půdy v rámci církevních restitucí. Na dotaz ČTK to ve čtvrtek uvedla mluvčí úřadu Monika Machtová. Podrobnosti odmítla s odvoláním na zákon sdělit. Důvodem nízkého počtu žádostí je dohoda SPÚ s církvemi, že kvůli plynulosti rozloží žádosti na celý rok.

(Více viz Restituce začínají polykat první miliony - čtěte Ekonom.cz)


 

Týdeník Ekonom č. 2/2013DALŠÍ PODROBNOSTI K PŘÍPRAVÁM CÍRKEVNÍCH RESTITUCÍ NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 10. LEDNA.

banner 2

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se