Kampaň prezidentského kandidáta Miloše Zemana byla minimálně zčásti financována z neznámých zdrojů. Před jejím oficiálním začátkem ji totiž platila strana SPOZ - Zemanovců, a ta neuvedla, od koho konkrétně tyto peníze byly.

Zemanův volební tým uvedl, že na začátku ledna zaplatil z volebního účtu 8 800 000 korun. Největší rival, Jan Fischer, který má rovněž jednu z nejrozsáhlejších propagací, za ni od dubna do konce prosince roku 2012 dal přes 21 milionů. Transparentní účty mají od začátku kampaně kromě Zemana všichni ostatní kandidáti.

Ne všechny peníze ale šly na Zemanovu kampaň z jeho kandidátského účtu. Zeman si zřídil povinný transparentní účet až s podáním kandidátní listiny 1. listopadu. V té době už jeho propagace běžela na plné obrátky, včetně billboardů. Podle zjištění serveru IHNED.cz ji financovala strana SPOZ, která utratila tři miliony 400 tisíc korun. Dohromady tedy částka dává přibližně 12 200 000 korun.

Středně velká kampaň Karla Schwarzenberga přitom stála téměř 20 milionů. Podle informací štábu Jiřího Dienstbiera kandidát ČSSD zatím utratil 15 milionů. A pro srovnání, ČSSD ve volbách do sněmovny v roce 2010 zaplatila 184 milionů.

V případě peněz pro Zemana od SPOZ navíc není jasné, kolik a kdo konkrétně finance poskytl. "Tyto finance byly uhrazeny třetími osobami, a to konkrétně SPOZ a o.s. Přátelé Miloše Zemana," uvedl k tomu člen volebního výboru a šéf SPOZ Vratislav Mynář bez dalších podrobností.

Na otázky ohledně celkové částky za billboardy, které tvoří nejvýraznější část kampaně, včetně jejich počtu za celé období, tým Miloše Zemana neodpověděl vůbec. Sdělil pouze informace o dvou měsících.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.