Na úterním jednání koaličních lídrů dali zástupci ODS a TOP 09 straně LIDEM najevo, že s ní chtějí pokračovat ve vládní koaliční spolupráci.

"Vyslechli jsme si jejich argumenty a vůli pokračovat s liberálními demokraty v koaliční smlouvě," uvedla místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová.

Vedení strany LIDEM a její poslanci o svém pokračování ve vládě rozhodli v úterý večer.

Vicepremiérka a předsedkyně nejmenší vládní strany Karolína Peake však už předtím České televizi řekla, že koaliční projekt by podle ní měl pokračovat, a slíbila, že to navrhne republikové radě i poslaneckému klubu.

"Rozhodli jsme se vyslyšet žádost koaličních partnerů, abychom setrvali ve vládě do té doby, než se dohodne podoba nové koaliční smlouvy," potvrdila poté na briefingu po jednání předsednictva a poslanců LIDEM.

Vedení strany kromě toho zrušilo předvánoční usnesení o odchodu svých ministrů z vlády k 10. lednu.

Definitivně tak končí předvánoční vládní krize. Tu odstartovalo odvolání Peake z postu ministryně obrany. Šéfka LIDEM pak začala mluvit o konci koalice.

Těsně po Vánocích ale Peake otočila. V rozhovoru pro HN 28. prosince uvedla, že je ochotná s Nečasem a spol. vládnout dál. 

Gazdík: Výhrůžky LIDEM jsou důsledkem amatérismu

"Výhrůžky odchodem z vlády ze strany VV a později LIDEM jsou důsledkem politického amatérismu. Já jim to nevyčítám, taky jsem nováček ve sněmovně a taky občas udělám nějakou chybu," zhodnotil situaci předseda poslaneckého klubu vládní TOP 09 Petr Gazdík.

Doufá prý, že se koaliční partneři dostatečně poučili a do voleb bude více klidu. "Věříme, že nechtějí, aby se něco podobného opakovalo. Vědí, že si to vláda nemůže politicky dovolit," myslí si Gazdík.

"Jednání se stranou LIDEM je mnohem lepší než s VV, je to vidět i na délce jednání, bývaly K9, kdy jsme jednali šest až osm hodin a poslouchali bizarní výroky Víta Bárty..." pochvaloval si.

V budoucnu by však podle něj mohlo dojít k názorovým střetům při přijímání zákona o úřednících. "Naše pohledy se mohou lišit a ďábel se skrývá v detailu," uzavřel Gazdík.

LIDEM chce novou koaliční smlouvu

Ve středu by se měli sejít předsedové stran a probrat otázky, jako je například definitivní obsazení postu ministra obrany.

Působení LIDEM v tomto resortu považuje ale Peake za uzavřenou kapitolu. Hovoří se o tom, že by ministerstvo mohl vést nestraník, v úvahu přitom přichází i jméno nynějšího prvního náměstka Vlastimila Picka. Právě jeho Peake odvolala z funkce, do které jej později vrátil Petr Nečas, který nyní resort dočasně řídí.

Pro LIDEM bude nyní důležitější vyjednávání o nové podobě koaliční smlouvy, uvedla Peake. Práce na ní nyní kvůli sporu mezi stranami stojí, hotova by měla být do konce měsíce.

LIDEM chce prosazovat přijetí materiálů z protikorupční strategie, například zákona o úřednících, o státním zastupitelství či o financování politických stran, který má vláda na stole tento týden.

"Za zásadní považuji také další nezvyšování daní v tomto volebním období a to, aby byl přijat balíček redukující zbytné agendy," dodala předsedkyně LIDEM.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist