Žádné horečné dohledávání listin, psaní žádostí či školení v účetnictví, nýbrž klid a čekání, jak to "ti nahoře rozhodnou". Taková atmosféra vládne na venkovských římskokatolických farách v Česku, na Moravě i ve Slezsku.

A to přesto, že od 1. ledna letošního roku mají být právě jednotlivé farnosti jednou z hlavních skupin žadatelů o vydání historického církevního majetku a že právě vesnických farářů se asi nejvíce dotkne postupná proměna církve v ekonomicky soběstačnou organizaci.

Fary o ničem nevědí

"Přípravy na úrovni farnosti se zatím nekonají. Stejně vše bude řešit v posledku centrální správa majetku Arcibiskupství pražského. Pokyny, co se týče budoucnosti, dodnes nepřišly," uvedl pro týdeník Ekonom například správce farnosti v Řevnicích u Prahy Robert Hanačík. Jan Bárta, duchovní z Ledče nad Sázavou v královéhradecké diecézi, říká, že přesné informace dostane z biskupství až v únoru. "Obraťte se na diecézi, tam to prý již běží," doporučuje.

Podobně týdeník Ekonom oslovil správce tří desítek farností po celé zemi - a odpověď byla většinou podobná: o ničem nevíme, ptejte se na biskupství, které veškerou administrativu dělá za nás. "Jsem duchovní, ne ekonom," dodává k tomu navíc Petr Misař z farnosti Katovice na Strakonicku.

Právě centralizace majetkových záležitostí ale farářům vadí. "O všem se rozhoduje centrálně na diecézi, nemyslím si, že je to tak úplně správně," namítá Jiří Čepl, který je duchovním ve Vodňanech v českobudějovické diecézi.


 

Týdeník Ekonom - č. 1/2013VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 3. LEDNA.

banner 2

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 10 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.