Ústavní soud by mohl příští týden dostat návrh na zrušení části amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem, který chystá skupina senátorů. Řekla to v neděli senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz) s tím, že pro podání má slíbené podpisy nejméně 17 svých kolegů napříč politickým spektrem.
"Amnestie se mi vůbec nelíbila a byla jsem z toho zoufalá," vysvětlila Dernerová, proč se rozhodla oslovit právníky. Soudy by po podání návrhu měly při posuzování, zda se určitého případu amnestie týká, začít postupovat obezřetněji a zpomalit tempo rozhodování.
Podporu připustili ČSSD i TOP 09
Také senátoři opoziční ČSSD i vládní TOP 09 by si mohli osvojit ústavní stížnost proti amnestii prezidenta Václava Klause. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to připustili předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka i první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.
Stížnost chystaná právníky Milanem Hulíkem a Hanou Marvanovou je založena na tom, že amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými.
Hulík v ČT upozornil, že poškození občané se už nikdy nebudou schopni domoci svých nároků. Poté, co amnestie zastavila trestní stíhání, měli by se o škodu soudit v civilním řízení, kde ale platí tříletá promlčecí lhůta.
Stížnost prý začal psát v sobotu, v neděli chce mít koncept připravený. Konzultovat ji chce s kolegyní Marvanovou a definitivní text by mohl mít připraven v pondělí.
Jako v roce 1620
Prezident na Nový rok vyhlásil amnestii, která jiného nařídila zastavit trestní stíhání, jež trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení. Tento krok, který znamená zastavení některých závažných hospodářských kauz, je široce kritizován.
"Je to poprvé od Bělohorských konfiskací, kdy nakradený majetek zůstane pachatelům, zlodějům, zatímco ti, kteří byli poškozeni, kterým byl majetek odcizen, se už nikdy nebudou moci domoci jeho navrácení nebo alespoň nějakého odškodnění," řekl Hulík.
Případný návrh na zrušení části amnestie bude pro ústavní soudce zcela novou věcí, pro kterou chybí precedens. "V historii českého ústavního soudnictví jsme dosud nic takového nezaznamenali," řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Výsledek nelze předjímat. Záleží prý na tom, jak bude návrh vypadat a jaké argumenty do něj jeho autoři zapracují.
Sobotka v pořadu upozornil, že pokud Ústavní soud uzná, že amnestie poškodila práva poškozených, objeví se možnost, aby lidé vymáhali peníze po státu. Místo toho, aby škody zaplatili tuneláři, zaplatí je stát, varoval.
Amnestie jako reakce na kritiku
Podle Kalouska je také "slušně řečeno nepřesná" argumentace, která rozsah amnestie hájí. Vládní TOP 09 dala už v týdnu najevo, že s tímto aktem, který spolupodepsal premiér Petr Nečas (ODS), nechce mít nic společného.
Hrad při obhajobě svého rozhodnutí zastavit trestné činy stíhané přes osm let odkazuje na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, který ČR kritizoval za soudní pře delší než šest let.
Advokát Hulík, který v průlomové kauze u štrasburského soudu dosáhl jeho odsudku průtahů českého soudního systému, v neděli ale zdůraznil, že evropský soud kritizoval čtyři roky trvající rozhodování pražského městského soudu o odvolání v civilní restituční kauze.
"To se netýká trestního řízení. Naopak v trestním řízení Evropský soud pro lidská práva judikoval, že sebevětší délka trestního řízení nemůže být důvodem k jeho zastavení," zdůraznil právník.
První propouštění vězňů
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist