Poslanci by v příštím roce mohli vycestovat například na Island, do Itálie, na Slovensko nebo do Rakouska. Na seznamu možných destinací jsou i kavkazské státy, Srbsko nebo Makedonie. Své záměry vycestovat v příštím roce projednávaly v uplynulých týdnech sněmovní výbory. Všechny zahraniční cesty poslanců však ještě musí projednat a schválit sněmovní organizační výbor.

V lednu má organizační výbor projednat plán zahraničních cest výborů, další cesty poslanců, výborů a delegací schvaluje téměř na každém svém jednání během celého roku. S některými cestami nesouhlasí. Letos například odmítl cestu kontrolního výboru do Venezuely.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Ústavně-právní výbor plánuje podle svého schváleného usnesení navštívit během jedné cesty Itálii a Vatikán a během druhé cesty dohromady Dánsko a Island. Členové výboru si chtějí především vyměňovat zkušenosti a hovořit o ústavním řešení postavení parlamentu při přijímání unijních zákonů. Jednat chtějí se státním zastupitelstvím a ministerstvem spravedlnosti.

Volební výbor plánuje cesty na Slovensko, do Rakouska, Belgie a Nizozemska. Na Slovensko a do Rakouska chce vycestovat i výbor pro sociální politiku, který jako cíl další cesty zvolil také Island. Na Islandu se chtějí členové výboru setkat se svými protějšky a jednat s tamním ministerstvem pro sociální zabezpečení zejména o udržitelnosti sociálního systému v krizi, zadlužení, financování sociálních služeb a sociálním pojištění.

Dalším cílem poslanců ze sociálního výboru má být Moldavsko. Tam chtějí jednat o provádění sociální politiky, financování sociálních služeb a zaměstnávání zdravotně postižených.

Školský výbor by chtěl navštívit Británii a Gruzii. Získávat chce zkušenosti mimo jiné o školném, financování a samostatnosti vysokých škol. V kultuře se chtějí členové zajímat o ochranu památek, jejím financování a vývozu předmětů kulturní hodnoty.

Výbor pro evropské záležitosti zatím na seznam cílů svých cest zanesl Ázerbájdžán, Arménii, Německo, Srbsko a Makedonii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist