Předsedkyně strany LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake nepokládá za možné, aby se vláda opírala ve sněmovně o skupinu poslanců, kterou prý dává dohromady Josef Dobeš (dříve VV). Peake, kvůli jejímuž odvolání mají v lednu odejít z kabinetu ministři za LIDEM, věří, že ODS ani TOP 09 by do takového projektu nevstoupily.

"Hodlám po vánočních svátcích hovořit s vedením strany LIDEM, ale také s představiteli ODS a TOP 09," uvedla Peake v tiskové zprávě. V souvislosti s Dobešovou iniciativou, na kterou upozornilo Právo, hovoří Peake o "alarmující informaci", "nejisté většině" a o "pokoutních dohodách".

Dobeš o Peake

Tady nastal Absurdistán – prošel daňový balíček a státní rozpočet a jedna mladá rozmazlená dáma rozvrátí vládu. Je to uměle vyvolaná krize, krize ega Karolíny Peake. Nepovažuji to za správné, není možné to přijmout.

Dobeš, který zakládá politické Hnutí pro sport, k sobě sehnal nejméně osm dalších poslanců ochotných podpořit vládu do řádných voleb, napsal deník. Jde údajně o nezařazené poslance Kristýnu Kočí, Jaroslava Škárku, Milana Šťovíčka (všichni dříve VV), Radima Fialu, Pavla Béma, Michala Doktora (všichni dříve ODS) a Radima Vysloužila s Martinem Vackem. Oba odešli po rozkolu VV s Peake, ale nejsou členy strany.

ODS je pro stávající kabinet

Vacek už ve čtvrtek řekl, že pokud bude vláda postupovat podle původního programového prohlášení, bude ji podporovat. V případě, že by opozice podala návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu, byl by nyní proti. O vyvolání takového hlasování uvažuje ČSSD. Učinila by to v případě, pokud premiér Petr Nečas (ODS) nepožádá sněmovnu o vyslovení důvěry vládě sám, k čemuž ho sociální demokraté v pátek vyzvali.

Občanští demokraté v pátek deklarovali navzdory koaliční roztržce snahu pokračovat v současné vládě ODS, TOP 09 a LIDEM. Nejmenší vládní strana, jejíž vedení ve čtvrtek mluvilo o odchodu do opozice, o den později už další jednání připouštěla. Musí prý ale znát všechny podmínky spolupráce.

 

Peake byla ministryní obrany jen o něco déle než týden. Nečas ji nechal odvolat kvůli personálním změnám, které na ministerstvu provedla. Nyní je řídí premiér, jenž vrátil do funkce prvního náměstka Vlastimila Picka.