Nezařazený poslanec Josef Dobeš se může stát osudovým mužem vládní koalice pod vedením Petra Nečase (ODS), alespoň pokud se mu podaří dát dohromady skupinu jejích podporovatelů z řad sněmovny. Zatím hlásí osm zákonodárců, převážně bývalých členů Věcí veřejných, kteří by měli kabinet podržet.

Jak tvrdí v rozhovoru pro IHNED.cz, jeho motivací se stalo podle něj odvážné rozhodnutí premiéra odvolat novopečenou ministryni obrany Karolinu Peake (LIDEM), a to navzdory ohrožení existence vlády.

"Tady nastal Absurdistán – prošel daňový balíček a státní rozpočet a jedna mladá rozmazlená dáma rozvrátí vládu. Je to uměle vyvolaná krize, krize ega Karolíny Peake. Nepovažuji to za správné, není možné to přijmout," prohlásil.

Nemáte obavy, že se stanete obětí premiéra Nečase, jak o tom nyní mluví Karolína Peake, že vás později hodí přes palubu?

Mám už plné zuby toho, že někdo někoho podrazil. Já si vážím toho, jak premiér zareagoval. Odvolal ji, když viděl, že to překročilo míru. Chtěl jsem podpořit jeho odvážné gesto. Začal jsem se proto bavit s kolegy, jestli to vnímají stejně.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se