Smetana opustil brány věznice v Rapoticích v sobotu ráno. Do auta jej naložil jeho kamarád.

Před branami věznice na Smetanu ráno čekaly asi dvě desítky novinářů a také štáb režiséra Filipa Remundy, který o něm natáčí dokument.

Smetana si v posledních dnech stěžoval na zacházení ve věznici v Rapoticích na Třebíčsku. Tvrdí, že kvůli odmítnutí osobní prohlídky byl napaden zasahujícími dozorci. Dopis Smetany popisující jejich počínání zveřejnili jeho příznivci na stránkách www.prosmet.cz. Zástupci věznice to však odmítají a tvrdí, že zákrok byl adekvátní. Smetana by měl po odpykání stodenního trestu brány věznice opustit v sobotu. Již v lednu jej však čeká další soud kvůli vyhýbání se vězení.

Podle Smetany se incident stal minulý čtvrtek při technické kontrole cel, kdy se měli vězni podrobit důkladné prohlídce. "Odmítl jsem se podřídit tomuhle nesmyslu, především jsem pak odmítal se svléci a špulit holý zadek s odůvodněním, že mezi půlkami prostě nic nemám. Dlouho, leč marně, jsem byl přesvědčován, abych ustoupil a zadek ukázal. Pak na mě naběhlo pár ostrejch chlapíků, předvedli cosi jako akci zásahové jednotky, srazili mě na zem, zaklekli na záda, snažili se mi snad vykloubit rameno a řvali u toho jak tlupa paviánů," uvádí Smetana.

Do vězení už nepůjde

Zákrok byl prý značně bolestivý a se spoutanýma rukama byl prý odveden na samovazbu. Dodal, že na základě tohoto zážitku v případě dalšího odsouzení odmítá znovu nastoupit v termínu do vězení, ale také se již nehodlá ani dobrovolně vydat policii.

Zástupci věznice ale odmítají, že by byl zákrok neadekvátní.

Smetana dříve odmítl vykonat veřejně prospěšné práce, které mu soudkyně společně s peněžitým trestem za pomalování plakátů politiků udělila. Je možné, že se do vězení opět vrátí. Olomoucký okresní soud má totiž na stole již dvě obžaloby kvůli jeho předchozímu vyhýbání se vězení. Projednání první z nich je nařízeno na leden. Za tento trestný čin hrozí bývalému řidiči až tři roky vězení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist