Informační blackout se přinejmenším do jara odkládá. Ministerstvo vnitra na poslední chvíli zajistí provoz klíčového systému státní správy, který používají všechny důležité úřady v Česku.

HN už minulý týden přinesly zprávu, že systém Czech Point od ledna nemá kdo zajišťovat. A to kvůli sporům při výběrovém řízení na nového provozovatele. Znamenalo by to, že od Nového roku by přestaly fungovat matriky, registry lidí i automobilů a lidé by si už nemohli na dálku opatřovat výpisy z katastrů, obchodního rejstříku a rejstříku trestů.

Příští tři měsíce proto bude Czech Point – tak jako ostatně dosud – spravovat firma Newps. A to bez výběrového řízení, protože jinak podle náměstka ministra vnitra Radka Šmerdy hrozí totální kolaps většiny úřadů.

"Počítáme, že začátkem března by to mělo být vyřešené a Czech Point převezme firma vzešlá z otevřené soutěže," řekl HN Šmerda.

Vnitro vypsalo soutěž na provozovatele v dubnu, přihlásily se tři firmy. Nejlevnější nabídku dala společnosti Axcode: 172 milionů za čtyřletou službu. Vnitro ji ovšem vyřadilo s tím, že cenu – řečeno tendrovým slovníkem – podsekla. Tedy že je nereálná. Zakázku získal druhý v pořadí, firma Newps za 311 milionů.

Ne my, ale konkurence je drahá

Neúspěšný Axcode ale soutěž napadl u Úřadu pro hospodářskou soutěž. Stěžoval si nejen na vyloučení kvůli údajně podezřele nízké ceně, ale i na chybu dvou úřednic vnitra, které špatně vyplnily dokumenty k zakázce.

"V naší ceně jsou kalkulovány všechny náklady včetně přiměřeného zisku. Naopak my považujeme ceny konkurence za nadsazené," uvedl šéf Axcode Slavomír Hrinko.

Antimonopolní úřad pak v říjnu ministerstvu zakázal smlouvu s vítězem tendru podepsat, než zakázku prozkoumá a vydá rozhodnutí. Jenže to by znamenalo, že od ledna Czech Point nepoběží.

"Byla by to naprostá katastrofa," potvrdil Dan Jiránek, primátor Kladna a předseda Svazu měst a obcí.

Ministerstvo vnitra teď celou soutěž vrátí o několik kroků zpět a zruší většinu svých rozhodnutí. Chyba úřednic, které špatně sepsaly prohlášení, že nejsou ve střetu zájmů, se tím vymaže.

"V podstatě začínáme odznovu a budeme hodnotit nabídky," popsal náměstek Šmerda. Vnitro tím ale vyřeší jen jednu část stížnosti firmy Axcode.

 

Druhá se týká už zmíněné ceny a vyřazení ze soutěže. Šmerda nechtěl hovořit o tom, jestli si vnitro bude i napodruhé stát za tím, že za 172 milionů není možné Czech Point držet v chodu. Ale je to pravděpodobné, protože vnitro při vyřazení argumentovalo posudkem dvou certifikovaných znalců.

Pracovali i pro Opencard

Firma Axcode podle veřejně dostupných údajů z registru zakázek ještě na podobně velkém projektu nepracovala. Dostala ale menší, několikamilionové zakázky na vzniku pražské karty Opencard.

Kvůli podezření z tunelování celý projekt vyšetřuje policie. Audit navíc ukázal, že magistrátní úředníci zakázku pro Axcode schválně rozdrobili, aby se vyhnuli soutěži.

ctete patek

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist