Obnově historických objektů v bývalých lázních Kyselka by mělo pomoci založení obecně prospěšné společnosti, která bude vlastnit všechny lázeňské budovy.

Novinářům to řekl Martin Hanzl ze společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), jíž patří několik objektů v Kyselce. Obecně prospěšná společnost bude moci čerpat peníze z různých zdrojů.

"Hlavním a prvním úkolem společnosti bude hledat novou náplň objektů," uvedl Hanzl.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Do obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka vstupují kromě KMV společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka, město Karlovy Vary a pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudolf Mattoni.

Založení společnosti inicioval majitel zámku v Chyši Vladimír Lažanský, který má zkušenosti s jeho obnovou a je předsedou správní rady společnosti.

Vznik obecně prospěšné společnosti již dříve přivítala i Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která patří k velkým kritikům dřívější údajné nečinnosti KMV v Kyselce.

KMV poskytly do o.p.s. základní vklad deset milionů korun, dalších deset milionů podle Hanzla letos utratily za opravy a přípravy rekonstrukcí tří objektů ve svém vlastnictví. Po zápisu o.p.s. do obchodního rejstříku prý KMV společnosti přispějí ještě dalšími deseti miliony.

KMV opravily střechu hotelu i svah

U hotelu Praha se letos dělala nová střecha, do konce roku bude dokončena. Příští rok se budou v hotelu opravovat podlahy a stropy. Zajištění zchátralého hotelu nařídil KMV památkový odbor karlovarského magistrátu.

KMV letos upravily svah za domem Stallburg, který ho ohrožoval, svah přitom patří státu. Ve Stallburgu vznikne osm bytů, rekonstrukce zachová jeho autentický vzhled. Stallburg je prvním objektem, pro který KMV získaly veškerá souhlasná stanoviska k zahájení oprav.

Pro obnovu Löschnerova pavilonu mají KMV stavební povolení, obnova ale začne až na jaře, protože objekt v lese nad Kyselkou je v zimě špatně přístupný, řekl Hanzl. Po opravě by v něm mělo být muzeum značky Mattoni a historie tamní stáčírny minerálních vod.

Nekomerční užití objektů

Podle Hanzla by měly být všechny objekty, které bude vlastnit obecně prospěšná společnost, opraveny a využívány nekomerčním způsobem. "Kdybychom historické objekty nechtěli opravit, nedali bychom obecně prospěšné společnosti 20 milionů," řekl Hanzl. Náklady podle něj půjdou do stovek milionů korun.

O památkově chráněné objekty v Kyselce dlouho jejich vlastníci nepečovali, o zastavení devastace objektů žádal i Senát, letos jako nedostatečnou označil péči o tamní památky i ombudsman.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist