O AUTOROVI

Doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D., získal právnické vzdělání na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2010 se habilitoval v oboru obchodní právo.  Na ZČU působí od roku 1999 jako asistent na katedře obchodního práva, od roku 2001 jako odborný asistent v oboru soukromé právo se zaměřením na obchodní a úpadkové právo. Na své alma mater získal též titul Ph.D. V letech 2001 až 2009 se jako externí spolupracovník Ministerstva spravedlnosti České republiky podílel na tvorbě nového obchodního zákoníku a dalších zákonů.

Toto riziko je normální a je součástí každého vztahu, kde se střetávají různé zájmy. A nejinak je tomu při správě obchodní společnosti jejími manažery.

Nová pravidla pro střety zájmů

Nový zákon o obchodních korporacích proto společně s občanským zákoníkem formuluje mnohá pravidla, která se snaží na takovýto střet zájmů reagovat.

Nové právo se snaží vytvořit kontrolní schémata, která budou manažera motivovat k tomu, aby neupřednostňoval vlastní zájem, nebral si ze společnosti jen pro sebe, ale sledoval zájem celé společnosti a všech jejích společníků.

Těchto schémat je celá řada, odměňování, povinnost k náhradě škody, povinnost vracet již získané odměny, ručení věřitelům za dluhy společnosti, povinnost oznamovat všechny případy konfliktů zájmů či možnost tato pravidla porušujícího jednatele odvolat či mu zakázat výkon funkce.

Další sankce dává třeba trestní právo nebo úprava přestupků.

Pečlivé jednání nutné

Významným prvkem této kontroly je také požadavek, aby jednatel jednal pečlivě, získal si všechny potřebné informace a současně loajálně vůči společnosti, resp. jejím společníkům.

Právo tak předpokládá povinnost péče řádného hospodáře, která tvoří minimální standard péče. Bližší obsah péče řádného hospodáře je vždy potřeba najít v konkrétním případě, protože jakkoliv je formulována jako standard, bude se často v různých případech posuzovat různě.

Jednatel tak ví, že kromě jiného má konat tak, aby společnost nepoškodil, a musí si zjistit vše rozumně potřebné pro to, aby mohl rozhodovat.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se