V masakru na základní škole amerického města Newtown v Connecticutu přišlo o život 28 lidí, z toho 20 dětí do deseti let. Neštěstí rozvířilo ve Spojených státech debatu nad zákonem o držení zbraní. Páteční událost je jedním z největších neštěstí podobného druhu v americké historii, není však zdaleka první.

Pár hodin po neštěstí se před Bílým domem ve Washingtonu sešlo na dvě stě lidí, aby vyburcovali k úpravě zákona o držení zbraní. S transparenty jako "Dnes je ten den" nebo "Chraňte naše děti, zakažte okamžitě zbraně" demonstranti požadovali, aby zákonodárci pomohli podobným tragédiím zabránit. Někteří drželi svíčky za uctění obětí. K řešení situace vybízí i četná média.

Možná Američané zase zapomenou

Podobná debata se vyvíjí ale po každém neštěstí podobného rázu a tak je otázkou, zda tentokrát dojde i na činy.
Držení zbraní regulují z největší části jednotlivé státy samostatně a jejich legislativa se notně liší. Například v New Yorku není tak jednoduché získat zbraň jako třeba v Texasu či Oklahomě.

Agentura AFP napsala, že Connecticut patří mezi americké státy s nejpřísnější regulací prodeje střelných zbraní. Policejní zdroje citované deníkem The New York Times uvedly, že střelec v Connecticutu použil dvě pistole.

Podle kritiků jsou laxní zákony o zbraních hlavní příčinou podobných tragédií v USA. Někteří Američané se ale při podobných pokusech o regulaci odvolávají na Ústavu, v jejímž druhém článku je deklarováno právo na držení zbraně.


"Jako stát jsme podobnou situaci zažili už mnohokrát. Ať už jde o základní školu v Newtownu nebo nákupní centrum v Oregonu, kostel ve Wisconsinu, kino v Auroře nebo ulici v Chicagu. Tato místa jsou naše sousedství a ty děti jsou naše děti," narážel ve svém projevu prezident Obama na útoky střelců v posledních letech.  

"Budeme muset dát hlavy dohromady a učinit rázný krok k tomu, abychom zabránili podobným tragédiím. Bez ohledu na politiku," vybídl Obama k jednání.

Na Obamu apeloval i starosta New Yorku

Mluvčí Bílého domu Jay Carney na otázky ohledně kontroly zbraní podle Reuters řekl, že bezprostředně po tragédii v Connecticutu na politickou debatu není vhodná doba.

Reuters připomněl, že Obama v minulosti řekl, že podporuje obnovu zákazu prodeje útočných zbraní. Během své kampaně před letošními listopadovými prezidentskými volbami se ale k problematice kontroly zbraní přímo nevyjadřoval.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg na demokratického prezidenta Obamu apeloval, aby se problémem zabýval, ačkoli se zřejmě setká s opozicí ze strany republikánů, kteří ovládají dolní komoru Kongresu.

"Všechny tyhle řeči už jsme slyšeli. To, co jsme ještě neviděli, je vedení - ani z Bílého domu, ani z Kongresu. Toto musí dnes skončit," uvedl podle Reuters v prohlášení.

Páteční útok je druhým nejtragičtějším podobného rázu v USA. Ten největší se odehrál před více než pěti lety ve Virginii. Útočník se zbraní na Virginském polytechnickém institutu připravil o život 32 lidí a dalších 25 zranil. Zabíjel student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist