Každým dnem je Česko blíž a blíž probuzení do rána, kdy dojde k informačnímu kolapsu. Nebude možné zapsat novorozeně do matriky. Úředníci se nedostanou do registrů aut a obyvatel. A už ani nepůjde si na dálku stáhnout výpisy z trestního a obchodního rejstříku.

S novým rokem se totiž nebude nikdo starat o provoz Czech Pointu, přes nějž tečou klíčové informace ze státní správy. A které používají lidé, firmy i úředníci.

Firmě, která tuhle službu zajišťovala, vyprší s koncem roku smlouva. A přestože vyhrála soutěž na pokračování, ministerstvo vnitra s ní nemůže podepsat smlouvu. Tendr napadla konkurenční společnost. Ani náměstek ministra vnitra pro informatiku Radek Šmerda teď netuší, co bude dál.

"Prostě může v lednu dojít k zásadnímu ohrožení celého systému státní správy. Termín informační blackout není vůbec nadsazený," připouští Šmerda. "Byla by to naprostá katastrofa," souhlasí Dan Jiránek, primátor Kladna a předseda Svazu měst a obcí.

Jak funguje Czech Point a co vše je na něj navázáno? Jak přesně vznikl problém výběru provozovatele Czech Pointu? Co by znamenal výpadek pro obce a občany? Dočtete se v hlavním tématu na stranách 2 a 3 čtvrtečního vydání Hospodářských novin.Čtěte více v Hospodářských novinách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist