Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se ze sněmovny přesune na ministerstvo dopravy. Právě on má nahradit Pavla Dobeše ze strany LIDEM, který na funkci rezignoval 3. prosince. Prostřednictvím svého mluvčího to potvrdil i premiér Petr Nečas.

Stanjura nebude jediným nováčkem v Nečasově kabinetu. Do vlády přichází i náměstek šéfky Legislativní rady vlády Petr Mlsna. Kromě křesla po své šéfce Karolíně Peake (LIDEM) v legislativní radě dostane i křeslo ministra bez portfeje.

Peake se přesune na ministerstvo obrany po Alexandru Vondrovi z ODS, který svou funkci opustil minulý týden pro ztrátu důvěry voličů.

Nové ministry jmenuje prezident Václav Klaus ve středu v 15:30.

Vyvrcholí tak dohoda mezi ODS a stranou LIDEM, podle níž si koaliční partneři vyměnili ministerstva dopravy a obrany. Resort dopravy se má následně sloučit s ministerstvem průmyslu a obchodu, který vede místopředseda ODS Martin Kuba. TOP 09 ale zatím spojení obou resortů odmítá.

Prezident Václav Klaus přechod Karolíny Peake na ministerstvo obrany minulý týden částečně zpochybnil. Řekl, že si nedovede představit, že se vicepremiérka stane přes noc odbornicí na armádu a vojáci ji přijmou.

"Pochopit fungování ministerstva trvá vždy nějaký čas, a překotné výměny ministrů proto nejsou dobré. Nedokážu si představit, že vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku v roli ministryně obrany," řekl na setkání s podnikateli.

Peake reagovala tím, že se necítí být křehotinkou. Zastal se jí i premiér Nečas. "Je členkou bezpečnostní rady státu i skupiny pro zpravodajské služby," konstatoval.

Benda novým předsedou klubu ODS

Přesun Zbyňka Stanjury na ministerstvo dopravy přinese změnu v poslaneckém klubu největší vládní strany. Už potřetí v současném volebním období tak bude ODS volit nového předsedu klubu. Stanjuru, který loni nahradil Petra Tluchoře, pravděpodobně vystřídá Marek Benda.

Současný místopředseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna je autorem návrhu zákona o přímé volbě prezidenta, kromě státní agendy učí na Právnické fakultě a Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, specializuje se na německá a rakouská studia hospodářského a sociálního systému.

Do vlády se mohl už dostat za premiéra Jana Fischera v roce 2009, tehdy ale nakonec dostala přednost Daniela Kovářová nominovaná za ODS. V roce 2011 se podle ČTK neúspěšně ucházel o funkci soudce Soudního dvora Evropské unie.

Třetí nestraník politického kabinetu

V politické vládě Petra Nečase bude třetím nestraníkem. Bez stranické knížky tam už nyní sedí ministr vnitra Jan Kubice a ministr školství Petr Fiala.

Od roku 1993 se v křesle ministra bez portfeje vystřídalo 14 lidí. Mezi nimi například Igor Němec (ODS), Pavel Bratinka (ODA), lidovci Miloslav Výborný či Cyril Svoboda, Džamila Stehlíková či Michael Kocáb ze Strany zelených nebo Jaroslav Bašta, Karel Březina či Štefan Füle za sociální demokraty.